Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çağlayan: Bakkal Ahmet gibi Koç da denetime açık

Giriş Tarihi: 28.9.2013

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Tüpraş soruşturmasıyla ilgili olarak "Bakkal Ahmet gibi Koç Grubu da denetime açıktır" dedi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Koç Grubu'na yönelik vergi denetimini değerlendirdi. Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) ile toplantı yapan Çağlayan, "Nasıl ki bakkal Ahmet, sanayici Mehmet denetleniyorsa Koç da, Sabancı Grubu da denetime açıktır. Maliye şirkete 'ben seni inceleyeceğim' diye mi soracak" dedi. Geçmişte kendisinin şirketinin de çeşitli defalar incelendiğini anlatan Çağlayan, "Bu denetimler yasaldır. Bunu Gezi olayları ilişkilendirmeyi doğru bulmuyorum. Ana muhalefet partisinin lideri, Maliye'nin 500 kişiyle Koç Grubu'nda inceleme yaptığını söylüyor. Maliye işi gücü bırakacak, oraya gidecek?" değerlendirmesini yaptı.

YATIRIMCIYA ÇED MÜJDESİ

Yerli ve yabancı yatırımcı lehine düzenlemeler içeren bir torba yasa hazırlığına başladıklarını açıklayan Bakan Çağlayan, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreciyle ilgili yatırımcılara müjde verdi. Çağlayan, "ÇED süreci yatırımcılar için ciddi bir engel. Alması 6-9 ay süren ÇED raporu çıkana kadar yatırımın önceliği kayboluyor. Bu raporu beklemeden şirketlerin faaliyet başlamasına imkân tanıyacağız. Çevre aleyhine bir düzenleme anlamına gelmiyor. Bu bir ön izin mekanizması düşünülebilir" diye konuştu. Bakan Çağlayan, KOBİ'lerin banka kredilerinde teminat gösteriminin kolaylaştırılması, damga vergisi ve harçlar kanunun gözden geçirilmesi gibi düzenlemelerin de torba yasada yer alacağını kaydetti.

Bilek güreşine gerek yok
Ekonomi Bakanı Çağlayan, Merkez Bankası'nın kur konusunda hedef açıklamasını doğru bulmadığını da belirterek, "Keşke bir rakam vermese, bilek güreşine girmeseydi" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağlayan: Bakkal Ahmet gibi Koç da denetime açık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN