Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışanın hakkı fona geçmeyecek

Hükümet, kıdem tazminatında fon tartışmalarını bitirdi. Halen çalışanların tazminatlarının fona devredilmesi tercihe bağlı olacak

Giriş Tarihi: 28.9.2013
Hükümet, uzun süredir üzerinde çalıştığı kıdem tazminatı ve taşeron işçi konusunda karara vardı. Buna göre taşeron işçilerin tazminatları ve yeni işe gireceklerin kıdemlerinin fon üzerinden değerlendirilmesi öngörülüyor. Mevcut çalışanların ise hiçbir hakkı Kıdem Tazminatı Fonu'na devredilmeyecek. Bunun yerine çalışanlara bireysel olarak fona dâhil olma seçeneği sunulacak.

KAMUDA HİZMET ÜÇE AYRILDI
Dün de devam eden Çalışma Meclisi'nde bakanlığın sunduğu dosya değerlendirildi. Buna göre kamu statüleri asıl iş, yardımcı iş ve alt işverenin üsteleneceği iş olmak üzere üçe ayrıldı. Böylece asıl işte taşeron çalıştırılması önlenecek. Ayrıca, taşeronlarda çalışanların izin, emeklilik, tazminat hakkı da yeniden düzenlenecek. Öte yandan sendika ve işverenler kıdem tazminatlarıyla ilgili görüşmelerini sürdürüyor.

KIDEMDE İLK SOMUT ADIM
Çalışma Meclisi'nin sonuç bildirisinde, bazı işçi gruplarının fiilen ve hukuken tazminata ulaşmaktaki sorunların çözümü için düzenlemeye gidilmesi istenildi. Bu konuda dünya örneklerinin taranarak, yararlı olabilecek kıyaslamalar yapılması önerildi. Sosyal taraflar arasındaki ciddi güven sorunun da giderilmesi gerektiği vurgulandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışanın hakkı fona geçmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN