Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul-İzmir yolu 36 aya bitiyor

İstanbul-İzmir aras��nı karayoluyla 3.5 saate indirecek olan proje 36 aya tamamlanacak. İstanbul-Bursa arası da 2015'te devreye giriyor

Giriş Tarihi: 28.9.2013
İstanbul'la İzmir arasını karayoluyla 3.5 saate indirecek projenin İstanbul-Bursa arası çalışmalarında işler hızlandı. Projeyi yerinde inceleyen ve İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü inşaatı kapsamında kule keson temellerinin yüzdürülmesine başlanması dolayısıyla yapılan törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım "Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin 2015'in ortalarında İstanbul-Bursa arasını tamamen bitirmiş olacağız" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen mart ayında köprü temeline ilk harcı koyduğunu hatırlatan Yıldırım, "6 ay sonunda bu temeller bitti. Şimdi donatı yapılmak üzere Kaytazdere'ye çekilecek" diye konuştu..

20 MİLYARLIK PROJE

Yıldırım, donatıların da şubat ayı sonuna kadar donatıları tamamlanacağını vurguladı. Bu yapılan projelerin Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin göstergesi olduğunu söyleyen Yıldırım "Dile kolay, 20 katrilyon. Onu devlet bütçesinden de yapmıyoruz. Bolu Dağı Tüneli'ni 30 yıl yapamayan bir ülkeden bugün 20 katrilyonluk projeyi 3-4 yılda gerçekleştiren bir Türkiye'ye geldik. Bunun mimarı, 76 milyon milletimiz" dedi.

KÖPRÜNÜN YÜZDE 25'İNİ TAMAMLADIK
Otoyolun yapımını üstlenen Otoyol A.Ş.'nin asma köprü ve güney yaklaşım viyadüğü Teknik Müdürü Nurettin Akdeniz, köprünün şu ana kadar yüzde 25'inin tamamlandığını belirtti. STFA İnşaat Grubu Başkanı Mustafa Karakuş ise "Betonarme kesonlar toplam 42 metreye ulaşacak. Mart ayında köprünün ayaklarını kesonlar üzerine oturtulması planlanıyor" diye konuştu. Törende 25 bin ton ağırlığındaki iki adet keson 11 kilometre yüzdürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul-İzmir yolu 36 aya bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN