Türkiye'nin en iyi haber sitesi

11 yıldır esnafın yanındayız

Giriş Tarihi: 29.9.2013

26. Ahilik Haftası Etkinlikleri'ne katılan Başbakan Erdoğan, "Ahilik kültürü toplumun sarsılmaz yapısı" dedi. Başbakan, 11 yıl boyunca esnafın yanında olduklarını söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bugünün dünyasının, özellikle de küresel ekonomik sistemin, ahilerimizden alacağı ve öğreneceği çok önemli dersler var. Hırs ve tamahın dünyamızı kasıp kavurduğu şu günlerde, dünyanın ahilerimizden kanaati öğrenmesi gerekiyor" dedi.

BÜYÜK REFORMLAR YAPTIK

Erdoğan, Kırşehir'de düzenlenen 26'ncı Ahilik Haftası kutlamalarında vatandaşlara hitap etti. Hükümet olarak esnafı güçlendirecek adımlar attıklarını ve atmaya devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, şu bilgileri verdi: "Esnafımızın da ahilik geleneğiyle toplumsal yapımızı bir arada tutmaya, Hacı Bektaş'ın deyimiyle Türkiye'yi, 'bir, iri ve diri' olarak geleceğe taşımaya devam edeceğine inanıyorum. 11 yıl boyunca esnafımızın gücüne güç katmak için çok sayıda reform yaptık. Bundan sonra da yol yürümeye, Türkiye'yi birlikte büyütmeye devam edeceğiz. Göreve geldiğimizde Ziraat Bankası'nın çiftçime verdiği kredi faizi yüzde 59'du. Şimdi 0-7 aralığında. Halkbank'ın esnafa verdiği kredi faizi yüzde 46'ydı, şimdi o da 5-7. Onlar bir avuç kredi veriyordu biz 10 avuç veriyoruz. Onların kredisiyle adım atmak bile mümkün değildi." Erdoğan, muhalefetin her yaptıkları icraat ve reforma 11 yıl boyunca karşı olduğunu vurgularken, Marmaray'ın yer altından geçtiği için görülmediğini ve protesto edilmediğini ifade etti.

AHİLER TOPLUMUN SARSILMAZ YAPISI
Erdoğan, "Ahi Esnafı Belgesi" verilecek ustalarla, hafta kapsamında gerçekleştirilen resim, kompozisyon, şiir ve öykü dallarında dereceye girenleri de tebrik etti. Dünyada bu kadar köklü etkisi olan bir teşkilata rastlamanın zor olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, "Teşkilatın temelleri, 13'üncü yüzyılda merhum Ahi Evran tarafından atılmıştı. Selçuklu'nun mayası, Osmanlı'nın nüvesi, Cumhuriyet döneminde de toplumumuzun sarsılmaz yapısı oldular. Dünyanın kaynaklarını sınırsızca tüketen zihniyetin ahilerimizden dayanışmayı, paylaşmayı ve kardeşliği öğrenmesi gerekiyor. Ne Osmanlı ne de Selçuklu'da sömürge sistemine müsamaha göstermediler. Çünkü o medeniyetlerin temelinde ahilik geleneği vardır. Bizim geleneğimizde sınırsız para kazanma hırsı, para biriktirme, mal yığma telaşı, komşusunu ezme, iflas ettirme anlayışı göremezsiniz" dedi.

ARTIK KENDİ SAVAŞ GEMİMİZİ ÜRETİYORUZ
2004'te MİLGEM adı verilen milli gemi projesini başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "8 gemiyi milli imkânlarla inşa etmeyi planladık. İlk ikisini denize uğurladık. İkisinin çalışmalarını başlattık. 4'ünü de özel sektör tersanelerinde başlatıyoruz. Kısa zamanda 6 milli gemimiz silahlı kuvvetlerin emrinde olacak. Türkiye dünyada kendi savaş gemisini inşa eden 10 ülkeden biri olacak."

DENİZLİ'DE 34 TESİSİN AÇILIŞINI YAPTI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli'de 34 tesisin açılışını gerçekleştirdi. Delikliçınar Meydanı'nda gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan. Erdoğan, "Denizli büyükşehir olacak, Denizli daha büyük hizmetler görecek. En ücra köşedeki köy, köy değil mahalle oldu. Altyapısı, üst yapısıyla artık planlar farklı olacak. Modern anlamda şehircilik var" dedi. Denizli'ye yapılan yatırımları hatırlatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "11 yılda Denizli gerçekten bambaşka bir çehreye büründü. Kabuklarını kırdı, vizyon şehri haline geldi. Denizli'de tarihi bir günü idrak ediyoruz. 3 Mayıs 2011 mitingimizde bir söz vermiştik. Denizli'ye verdiğimiz sözü tuttuk. Denizli'yi büyükşehir statüsüne kavuşturduk."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 yıldır esnafın yanındayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN