Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç: Yerli uçağın adresi Bursa olacak

Giriş Tarihi: 29.9.2013

Bursa'nın uzay ve havacılık sanayisinde merkez olma talebine hükümetten destek geldi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yerli uçak üretiminde adres Bursa" dedi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay'ın oda seçimlerinden önce açıkladığı, "uzay ve havacılık sanayisinde merkez olma" hedefine Ankara'dan destek geldi. Burkay'ın geleceğin Bursa'sı için stratejik hedef olarak belirlediği savunma ve uzay sanayisinde ilk adım yerli uçak yapımı olacak. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, yerli uçak üretiminin adresi olarak Bursa'yı gösterdi. Arınç, "Bursa otomotivde edindiği tecrübelerle bu yatırımlara öncü olmalıdır" dedi.

60 KİŞİLİK UÇAK
BTSO'nun Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı'na katılan Arınç, Ulaştırma Bakanlığı'nın yolcu uçağı projesinin Bursa'da yapılabileceğini belirtti. Bülent Arınç, birçok ülkede iç hatlarda 60-70 kişilik uçaklar kullanıldığını ve pazarın büyük olduğunu ifade ederek, bu çaptaki uçakların yapımının Bursa'da gerçekleştirilebileceğini söyledi. Arınç, yerli uçak üretim planlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: "60 ve 90 kişilik yerli uçak üretimine başlayacağız. Bursa yerli uçak üretiminde, otomotivde edindiği tecrübelerle öncü olmalıdır. Şehrin vizyonunu bu alanda şekillendirmesi gerektiğine katılıyorum. Ülke olarak bu konuda Bursalı sanayicilerin öncülüğüne ihtiyacımız var."

KÜMELENME BAŞLADI

Açıklamalardan büyük heyecan duyduklarını belirten BTSO Başkanı İbrahim Burkay ise şehrin dünya çapında yatırımlara imza atması için dört aydır gece-gündüz çalıştıklarını vurguladı. Burkay, "Bursa'da savunma sanayi alanında kümelenme çalışmalarını başlattık. Sanayicimiz hevesli" diye konuştu.

BTSO PROJE MERKEZİ OLACAK
BTSO Başkanı Burkay, odanın birçok projeyi ele aldığını vurgulayarak, hedeflerinin bir strateji ve proje merkezi haline gelmek olduğunu söyledi. Burkay, "Bursa ve Türkiye için çok önemli olan 16 makro projeye liderlik ediyoruz. Tüm sektörlere yön verecek, strateji ve proje üretecek 17 sektörel konsey oluşturduk. Bunlar 1 Ekim'de çalıştaylara başlıyor. Dünyanın gelişmiş ekonomilerinin benimsediği konsey modelini hayata geçiren ilk oda ünvanı da BTSO'ya nasip oldu" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç: Yerli uçağın adresi Bursa olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN