Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Chatham House, İstanbul'da Ortadoğu'yu konuştu

Giriş Tarihi: 30.9.2013
Akbank'ın ev sahipliğinde, uluslararası siyaset, ekonomi ve iş dünyasının önde gelen temsilcileri, İngiltere Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House'un, Türkiye Projesi kapsamındaki dördüncü toplantısında bir araya geldi. Akbank'tan yapılan açıklamaya göre, 28-29 Eylül'de gerçekleştirilen "Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da Yeniden Yapılanma" ana teması ile düzenlenen toplantılarda, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki gelişmeler ve gelişmelerin Türkiye'ye etkileri ele alındı. Ayrıca Suriye'deki siyasi olaylar ve İran'ın enerji projelerinin bölgenin istikrarına ve uluslararası ilişkilere yansımalarının da tartışıldığı toplantılarda, dünyadaki başlıca güçlerin bölgedeki stratejileri de konuşuldu.

'BÖLGE YENİDEN ŞEKİLLENİYOR'
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi ve Chatham House Mütevelli Heyeti Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, şuanda Ortadoğu'nun yeniden şekillendiği, uluslararası güç dengelerinin değiştiği birdönemden geçildiğini vurguladı. Dinçer, "Dünyada başlıca enerji kaynaklarının yer aldığı ve büyük bir pazar potansiyeli bulunan bölgedeki gelişmeleri sıkı sıkıya izlemek ve gelişmeleridoğru okumak ülkemizin geleceği açısından kritik önem taşıyor" dedi.

Sorunlar masaya yatırıldı
Chatham House Direktörü Dr. Robin Niblett, "Yaşanan son gelişmeler Ortadoğu'nun geleceğinin tartışıldığı bu son toplantımızın zamanlamasının doğruluğunu ve önemini teyid ediyor. Toplantıda siyaset ve iş dünyasının önde gelenleri ve liderlerinin görüşleriyle oluşturulan sonuçlar bölgedeki zorlukların çözümüne yönelik önemli fayda sağlayacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Chatham House, İstanbul'da Ortadoğu'yu konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN