Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mardin'de petrol umudu

Giriş Tarihi: 30.9.2013 10:09 Güncelleme Tarihi: 30.9.2013 14:47

AR Tarım Organik Gıda’nın iştiraki olan ARP Petrol Arama Üretim Sondaj A.Ş., Nusaybin ve Midyat bölgesinde petrol arama faaliyetleri öncesi sahada sismik ve fizibilite çalışmalarına başladı.

Borsa İstanbul'da hisseleri işlem gören AR Tarım Organik Gıda'nın %99,9 iştiraki olan "ARP Petrol Arama Üretim Sondaj A.Ş.", Nusaybin ve Midyat bölgesinde petrol arama faaliyetleri öncesi sahada sismik ve fizibilite çalışmalarına başladı. Yapılan araştırmalara ve saha ile ilgili verilere bağlı olarak bir petrol yatağında bulunabilecek "emarelere" rastlanıldı. Toplam 49 bin 486 hektar olan petrol arama sahasındaki farklı noktalarda yapılan çalışmalardan olumlu işaretler alındı. Bu olumlu gelişmenin ardından önümüzdeki günlerde tam nihai raporların sonucuna göre ya yeni bir sismik ya da direkt olarak sondaj yapılarak kuyu açılması çalışmalarına başlanılacak.


15 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPACAK

AR Tarım Organik Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Arslan "Arp Petrol daha önce kamu ve özel sektör tarafından yaklaşık 400 kilometrekareyi kapsayan sismik çalışmalarının tamamını son teknolojik gelişmelere istinaden yeniden işlemeye başladık ve yorumladık. Sismik, saha ve kuyu çalışmaları bittiğinde 15 milyon TL civarında yatırım yapmış olacağız" dedi.

Şehmus Arslan, BİST'te hisselerin işlem gördüğünü halka açık bir şirket olduklarını hatırlatarak "AR Tarım yatırımcılarına, bize bugüne dek duydukları güven için teşekkür ediyorum. İlk günden beri tarım alanında yürüttüğümüz çalışmalarımıza, yurtdışından ithal edilen petrolü ülke topraklarımızda çıkarmak için harekete geçmekten gururluyuz. Umuyorum ki en kısa sürede daha iyi haberleri ülkemize vereceğiz. Ülkemizde petrol ve gaz aramaları alnında kalıcı olabilmek için çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz" diye konuştu.

AR Tarım, Bismil Ovası'ndaki arazilerinde organik pamuk üretim faaliyetlerinin yanı sıra büyük baş hayvancılık için de harekete geçmişti. Şehmus Arslan tarım alanında çalışmalarına devam edeceklerini kaydederek şöyle devam etti: "Petrol arama faaliyetleri ülkemiz için önemli bir hizmettir. Bu alanda yapacağımız çalışmalar, tarımdaki faaliyetimizi engellemeyecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin'de petrol umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN