Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terim'in gidişi Fener'e yaradı

ALB Menkul Analisti Enver Erkan, halka açık futbol takımlarının hisseleriyle ilgili mevcut durumu değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 30.9.2013 13:00
Futbolda dört büyüklerin hisse performansı nasıl seyrediyor? ALB Menkul Analisti Enver Erkan'a göre futbol hisselerinde mevsimsellik geri dönüyor. Erkan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu sezon Süper Lig'e fırtına gibi bir başlangıç yapan Beşiktaş, taraftarını mutlu etmekle kalmayıp hisse performansıyla CAS sonrası olumsuz havayı çabuk dağıttığını, toparlandığını göstermişti. Lige galibiyet serisi ile giren Siyah-Beyazlıların borsadaki hisseleri önceki haftanın son günü itibarıyla 2,35 seviyesini görmüştü. Bu yaklaşık olarak yüzde 60'lık bir kazanca işaret etmekteydi. Olaylı derbi sonrasında ise Beşiktaş'ın aldığı cezalar ve yaratılan olumsuz hava hisse performansına yansımakta gecikmedi. 23 Eylül itibarıyla gün boyu Beşiktaş hisselerinin kaybı yüzde 11,40 oldu ve BJKAS hissesi günün en çok kaybeden hissesi oldu. Aynı gün Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor hisseleri ise pozitif sınırlar içerisinde işlem gördüler ve günü primli kapattılar.

Futbol ekonomisinin ne kadar ciddi şekilde büyüdüğüne önceki çalışmamızda yoğun bir şekilde değinmiştik. Kulüplerimizin özellikle son yıllarda artan borç oranlarına ve düşen kar marjlarına bakıldığında ise yapılan yatırımların karşılığının alınmasının ne kadar önemli olduğu görülüyor. Özellikle, sezona büyük harcamalarla ve doğal olarak da büyük beklentilerle başlayarak başarısız olan takımlarının hisselerinin, o sezon hedeflerden uzaklaştıkça değer kaybettiği açık bir şekilde görülmekteydi."

BEŞİKTAŞ'IN SPONSORLUK ANLAŞMALARI KRİTİK

Beşiktaş'ın sezona sportif anlamda fırtına gibi başladığını ifade eden Enver Erkan, yönetimin yaptığı sponsorluk anlaşmalarının da kritik öneme sahip olduğunu söyledi. Erkan konuyu şu cümlelerle yorumladı:

"Yine Beşiktaş'a dönecek olursak, kulübün geçen sezona göre zarar ve borçlarını indirmiş olması (2012 6 aylık dönem zararı 150 milyon TL iken,- 2013 6 aylık dönemde bu zarar 68 milyon TL'ye kadar inmiştir), Vodafone ve Kalde ile sponsorluk anlaşmaları yapılmasının kulübün gelirlerine olumlu etkide bulunması ve ligde alınan başarılı sonuçların olumlu fiyatlaması hissenin de aynı takım gibi sezona fırtına gibi girmesini sağlamıştı. Sponsorluklar son derece önemliydi. Vodafone ile 24 Ağustos'ta imzalanan anlaşma 150 milyon dolar tutarında, ki bu kulübün imzaladığı en büyük sponsorluk anlaşması. Kalde ile imzalanan anlaşma ise Eylül 2014'e kadar devam edecek ve 4,5 milyon dolar tutarında. Ayrıca Beşiktaş, geçtiğimiz günlerde bedelli sermaye artırımı sinyalini de vermişti. 7 Eylül'de açıklanan 1 Haziran 2012 - 31 Mayıs 2013 dönemine ait yıllık bilançonun dipnotlarında, "Şirket, kısa vadeli yükümlülüklerini karşılayabilmek için öncelikle sermaye piyasası araçları ihracı yoluyla finansman sağlamayı hedeflemektedir. Burada uygulanması gereken ilk yöntem ise sermayenin nakden artırılmasıdır. Bu durumda Grup'un ana ortağı olan BJK Derneği sermaye artırımına katılacaktır" açıklamasına yer verildi. Hatırlanacağı gibi kulüp, 2013 yılı başında sermayesini 40 milyon TL'den 240 milyon TL'ye çıkarmış ve bedelli sermaye artışıyla kasasına 200 milyon TL koymuştu.

Beşiktaş hisselerindeki bu rüzgar diğer spor hisselerine de yansıdı. BİST Spor endeksi Eylül ayı içerisinde, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe kadar yüzde 21 oranında yükseldi. CAS'dan hasarlı çıkan bir başka kulüp olan Fenerbahçe ise 6 Eylül günü 22,25 seviyesiyle dip yaptıktan sonra, bu haftanın başına kadar olumlu fiyatlamasını sürdürerek 30,90 seviyesini gördü. Bu da yaklaşık olarak yüzde 39'luk bir kazanca denk gelmektedir. Bundaki en önemli etken ise tabii ki takımın ligdeki başarılı performansıdır. Öte yandan, kulübün kongre sürecinde olduğu ve kongre sonucuna göre yönetim değişikliği olabileceği de ihtimaller dâhilinde bulunmaktadır. Galatasaray'ın Eylül ayı kazancı yüzde 14, Trabzonspor'un ise yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti.

Ne var ki, hisse performansına gıpta ile bakılan Beşiktaş'ın olumlu fiyatlaması saha olayları nedeniyle tamamlanamayan Beşiktaş – Galatasaray derbisiyle tersine çevrildi. Beşiktaş kulübüne ceza verilmesi gündemde, bu durum hisse performansına da yansıdı. 23 Eylül günü (derbiden sonraki ilk işlem günü) Beşiktaş hisseleri yüzde 11,40'lık kayıp ile borsada en çok kaybettiren hisse oldu. Maçın son dakikalarına galip durumda giren Galatasaray'ın hisseleri ise aynı gün pozitif fiyatlandı. Beşiktaş'ın 24 Eylül günü değişimine baktığımızda ise, gün boyu görülmüş olan yüzde 4,45'lik kazanç ile kayıpların bir kısmı geri alınmış durumda. Hissenin pozitif fiyatlamasının devam ettiğini düşünecek olursak, alınan cezaların etkisinin geçtiğini düşünebiliriz. Düşüş devam ederse 1,65 seviyesi ilk dip olarak görünüyor, fakat CAS gibi büyük bir badireyi az hasarla atlatmış kulübün toparlanması çok uzun süre almayacaktır. Yine de, derbi önceki süreçte yükselen trend yapmış olan hissede bazı günler satıcılı seyir görülmesi muhtemel olacaktır."

FATİH TERİM'İN GÖNDERİLMESİ HİSSELERİ NASIL ETKİLEYECEK?

ALB Menkul Analisti Enver Erkan, Galatasaray'da yaşanan gelişmeleri ise şöyle yorumladı:

"Galatasaray yönetim kurulunun aldığı karar ile teknik direktör Fatih Terim'in görevine son verilmesi, kulüpte huzursuzluk yaratmış durumda. Takıma son 2 sezonda 2 şampiyonluk kazandıran ve Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final oynatan Terim'in gitmesiyle teknik direktörsüz kalan Galatasaray'ın şampiyonluk yarışında yara aldığı düşüncesi spor hisselerini yeniden harekete geçirdi. Teknik kadro krizine rağmen Galatasaray hisselerinin kazançlı seyretmesi ise dikkat çekiyor. Galatasaray bu olumsuz gelişmeyi fiyatlamazken, ligde başarılı sonuçlar alan ve yönetim sorunu yaşamayan Fenerbahçe'nin hisselerinde Terim olayının da pozitif fiyatlandığını ve 25 Eylül'deki kazancın yüzde 7 civarlarına vardığı görülüyor. İlginç bir istatistik olarak, daha önce 2 defa Galatasaray'dan ayrılmış olan Terim'in iki ayrılığından sonra da Fenerbahçe'nin şampiyon olmuş olması dikkat çekiyor (2000/01 ve 2003/04 sezonları)."

Enver Erkan, Trabzonspor'daki ve Fenerbahçe'deki son gelişmeleri de değerlendirdi:

"Trabzonspor'da ise finansal fair-play kuralları çerçevesinde UEFA tarafından Avrupa gelirlerine tedbir konulmuş olması sıkıntı yaratıyor. 2012 6 aylık dönemde 5 milyon TL civarında net zarar açıklayan kulüp, 2013 6 ayda ise bu zararı 61 milyon TL seviyesine kadar yükseltti. Buna karşın Avrupa'da alınan başarılı sonuçlar şu an için pozitif fiyatlanmakta.

Son hareketlere bakıldığında Fenerbahçe'deki yukarı yönlü seyrin devam ettiği görülmekte. Ağustos ayı sonunda CAS kararıyla piyasa değeri 615 milyon TL'ye gerileyen Fenerbahçe 765 milyon TL piyasa değerine ulaştı. Hisseler aynı zamanda ligdeki liderliği de kutluyor. Beşiktaş hisseleri, olaylı derbinin ardından alınan 4 maçlık seyircisiz oynama cezasına rağmen güçlü seyrini devam ettiriyor. Hisse, 27 Eylül günü borsada kazançlarını yüzde 8 seviyesine kadar çıkardı. 30 Eylül'de başlayan haftaya giriş ise yüzde 9 seviyesinde pozitif. Galatasaray ise 30 Eylül'de İtalyan teknik adam Roberto Mancini ile görüşmelere başlandığını KAP'a bildirdi. Hisselerdeki pozitif fiyatlanma devam ediyor. Hisselerdeki mevsimsellik geri gelmiş durumda."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terim'in gidişi Fener'e yaradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN