Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Varşova öncesi dünya iklimi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) gıda atıklarının dünya atmosferine 3,3 milyar ton sera gazı salınımından sorumlu olduğunu açıkladığı raporun hemen ardından Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), iklim değişikliği ve küresel ısınmaya ilişkin beşinci raporunu dünya kamuoyu ile paylaştı.

Giriş Tarihi: 30.9.2013 10:57 Güncelleme Tarihi: 30.9.2013 10:59
İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

Gıda atıklarının insan eliyle ortaya çıktığı bir gerçek. IPCC raporu, benzer bir vurguyu oldukça kuvvetli yapıyor; küresel ısınmanın baş sorumlusu, insanoğlu… Hem de %95 gibi yüksek bir oranla. IPCC en son raporunu 2007 yılında yayınlamıştı. 2007 yılındaki raporda, 1950'lerden bugüne küresel sıcaklık artışının %90 oranında insan kaynaklı olduğu belirtiliyordu. IPCC'ye göre bu oran son 6 yıl içerisinde yükselmiş durumda.

Aslında IPCC'nin Beşinci Değerlendirme Raporu'nun bir bölümü, Ocak ayında internete sızmıştı. Raporu hazırlayan bilim adamları, küresel ısınmanın baş sorumlusunun insan olduğundan emin oldukları kadar, iklim değişikliğinin sera gazı salımlarından kaynaklandığına da %99 oranında eminler.

Rapora göre 1983-2013 yılları arası, dünyanın 1400 yıldan bu yana gördüğü en sıcak 30 yıla işaret ediyor. Bununla da kalmayacak; eğer hiçbir önlem alınmazsa 2100 yılına kadar sıcaklık ortalama 0.3 ile 4.8 derece arasında artacak; sıcaklık artışına bağlı olarak tüm dünyada su seviyeleri 26 ile 82 cm arasında yükselecek.

Geçen yıl Katar'ın Doha kentinde yapılan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 18. Taraflar Konferansı'nın (COP18), resmi olarak son gününde (7 Aralık) dahi uzlaşma sağlanamamış, görüşmeler uzlaşmanın sağlanması için bir gün uzatılmıştı. Üstelik uzlaşma konusu, yeni bir iklim anlaşması yapılması değil, 2012 yılının sonunda süresi dolan ve uluslararası iklim değişikliği rejimini düzenleyen mevcut tek resmi mekanizma olan Kyoto Protokolü'nün geçerliliğinin 2020′ye kadar uzatılmasıydı. Ama o bile son dakikaya kaldı.

Bu yıl 19. Taraflar Konferansı, Polonya'nın Varşova kentinde düzenleniyor. Uzmanlar, hükümetler, çevre örgütleri ve araştırmacılara göre, iklim değişikliğinin kısmen de olsa kontrol altında tutulabilmesi için sıcaklıktaki artışın 2 derece ile sınırlandırılması şart. 2 derece şartı, uluslararası iklim müzakerelerinde temel alınıyor. Oysa IPCC raporu 2100 yılına kadar sıcaklığın 4.8 derece artacağını, Almanya'daki Potsdam İklim Araştırmaları Enstitüsü ise bu sıcaklık artışına 21. Yüzyılın sonundan daha önce ulaşılacağını (2060 yılı) tahmin ediyor. Tabii, iklim taahhütlerinin yerine getirilmemesi durumunda…

Bugüne kadar birçok kuruluşun çizdiği senaryolar, küresel ısınmanın geri dönüşü olamayacağını, ancak artışın sıfıra yakın bir düzeyde, en azda tutulabileceğini söylüyor. Küresel ısınmanın en fazla tahrip edeceği iki şeyin, tarım ve küresel ısınmaya en az etkisi olan ülkeler olacağı da bu senaryolarda belirtiliyor. Bu nedenle, iklim değişikliği konusundaki yükümlülüklerimizi ötelerken, aslında küresel bir gıda krizini yakınlaştırdığımızı bilmeliyiz. 11-22 Kasım 2013 tarihleri arasında Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenecek olan 19. Taraflar Konferansı'nda konu bu yönüyle de ciddi manada ele alınmalı. Artık kaçacak yerimiz kalmadı. Suçu kimin üzerine atsak, dönüp dolaşıp bizi bulacak çünkü küresel ısınmadan hepimiz sorumluyuz. Ve uzlaşmayı hep son dakikaya bırakıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varşova öncesi dünya iklimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN