Bakandan çalışanlara müjde

Giriş Tarihi: 3.10.2013 12:36

Yeni düzenlemede çalışanların merak ettiği kıdem tazminatına ilişkin Bakan Faruk Çelik'ten müjdeli haber.

Çalışma Bakanı Çelik, kıdem tazminatı düzenlemesi hakkında bilgi verdi. Çelik, kıdem tazminatı ve taşeron işçilik konularıyla ilgili düzenlemelerde işçinin bir kaybı olmadığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu, taşeron işçilik, esnek çalışma ve uzaktan çalışma gibi konuları içeren kapsamlı bir çalışmanın Ekim'in son haftasında Başbakan Erdoğan'a sunacaklarını belirterek, kıdem tazminatı konusunda işçinin de işverenin de memnun olmadığı bir durumu düzeltmeye çalıştıklarını söyledi. Çelik önceki gün kendisine gelen bir grup işverenin kıdem tazminatından kendilerini kurtarmasını istediklerin de kaydederken, 'Gebze'de iflas eden bir patronun 20 yıllık işçisi de tazminatını alamadı' dedi.


600 BİN TAŞERON İŞÇİ VAR

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, TBMM'deki yeni yasama yılı resepsiyonunda gündeme ilişkin soruları cevaplayan Çelik, kıdem tazminatı ve taşeron işçilik konularıyla ilgili düzenlemelerde işçinin bir kaybı olmadığını söyledi. Kamuda taşeron işçilerle ilgili milyarlık yargı kararı yükü bulunduğunu hatırlatan Çelik, 'Kamuda 200 bin kadrolu işçi var. 600 bin taşeron işçi var. Yalnız karayolları ile ilgili tazminat yükü 1,5 milyar lira. Yargı karar vermiş işe iade ediyor. Bu olay kamu ve özel sektör açısından da işçiler açısından da ciddi hak mahrumiyetleri ve ciddi sorun oluşturan bir alan onun için çözülmesi lazım' dedi.


EVDE ÇALIŞAN KADIN MÜFETTİŞ TAKİBİNDE

Türkiye'de, ev hizmetlerinde çalışan 10 bin civarında yabancı olduğuna işaret eden Çelik, 2 binden fazla denetim elemanı ve müfettiş ile yollarda her gün bu denetimlerin yapıldığını söyledi. Çelik, 'Evlerde çalışanların da kayıt altına alınması özel istihdam büroları ile takibi çok kolay olur. Sosyal güvenliğe kavuşmuş olurlar' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakandan çalışanlara müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN