Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Binyıl’ı ıskalamak

Giriş Tarihi: 3.10.2013 15:10

Dünya Gıda Günü’ne iki haftadan daha az bir zaman kaldı.

İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO), birkaç gün önce yayınladığı gıda güvensizliğine ilişkin yeni raporuna göre, 842 milyona gerileyen dünyada açlık çekenlerin sayısında nispi bir azalma görülüyor. Geçtiğimiz yıl açıklanan raporda bu rakam 868 milyondu. Bu sevindirici bir gelişme. Çünkü 2012 raporunun açıklandığı toplantıda FAO Genel Direktörü José Graziano da Silva, 2007'den beri açlığın azaltılması ile ilgili ilerlemelerin duraklama noktasına geldiğini açıklamıştı.

Açlık çekenlerin sayısındaki azalmaya karşın, 2 milyar insan halen sağlıkları için gerekli olan vitamin ve minerallerin eksikliğini çekmeye devam ediyor. Ayrıca beş yaşının altındaki her dört çocuktan biri malnutrisyon sebebiyle yeterli düzeyde gelişemiyor. Malnütrisyonun küresel ekonomiye maliyeti ise küresel gelirin yaklaşık yüzde beşi kadar. Bu miktar yılda 3,5 trilyon dolara ya da diğer bir şekilde kişi başı 500 dolara eşdeğer.

FAO'ya göre tarımsal büyüme malnütrisyonda hızlı bir azalmayı getirecek yeterlilikte olmayabilir. Çünkü sağlıklı beslenme temel gıdaların ötesinde bir durum. Sağlıklı beslenmede gıdaların çeşitli ve enerji ve besin öğeleri bakımından dengeli ve yeterli bir bileşimini oluşturmaları gerekiyor.

Bu nedenle FAO, tarımsal araştırma ve geliştirmenin önceliklerinin daha beslenmeye duyarlı olması ve meyve, sebze, baklagil ve hayvansal kaynaklı gıdalar gibi besinsel değeri yüksek gıdalara odaklanılması gerektiğini söylüyor. Bir başka umut vaat eden çalışma alanı ise temel gıdaların mikrobesin içeriğinin arttırılması.

Ancak sorun sadece bunlardan ibaret değil. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) yaklaşık dört ay önce birlikte yayınladıkları bir rapora göre 2015 yılında dünya nüfusunun üçte biri yani 2,4 milyar insan sanitasyon (temizlik) gereksinimlerini karşılayamayacak. Halihazırda 768 milyon kişinin gelişmiş içme suyu kaynaklarına erişimi yok. Bunların 185 milyonu, günlük ihtiyaçları için yüzey sularını kullanıyor. Raporda bir de uyarı yer alıyor; "bu hızda gidilirse Binyıl Kalkınma Hedefleri'nin tutturulması mümkün değil."

Birleşmiş Milletler'e üye olan ülkeler tarafından 2015'e kadar yerine getirilmesi planlanan 'Binyıl Kalkınma Hedefleri'ni ıskalamamak için önümüzde çok az bir süre kaldı. Dünya genelinde sağlık, beslenme, gıdaya erişim konularında iyileşme görülse de uluslararası kuruluşların raporları, bu iyileşmenin ilerleme hızının oldukça yavaş olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle kalan süreyi iyi değerlendirmeliyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binyıl’ı ıskalamak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN