HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya THY'ye 'turist gönder' çağrısı yaptı

Ekonomik krizde büyük yara alan İspanya, turizm için çıkış yolu arıyor. THY'den yardım isteyen Sevilla, İstanbul'dan uçuş yapılmasını talep etti

Giriş Tarihi: 3.10.2013
İspanya'nın en önemli tarihi mekanlarından özerk Endüslüs Bölgesi'nin başkenti Sevilla, Türk Hava Yolları'ndan (THY) uçuş talebinde bulundu. 9 milyon kişinin yaşadığı Endülüs'ün İstihdam Bakanı Gregoria Serrano, kente olan ilginin son aylarda düştüğünü söyledi.

KOLAYLIK SAĞLAYACAĞIZ
Sevilla'nın Endülüs'teki en büyük kent olmasına rağmen uçuş yapılmadığını hatırlatan Serrano, "Bir havayolu hub'ı oluşturmak istiyoruz. İstanbul ile Sevilla arasında uçuş yapılması için THY yönetimi ile temasa geçtik. Gereken desteği de yapacağız" dedi. THY'nin Sevilla'daki yapılanmasını artırması için gereken desteğin verileceğini anlatan İspanyol Bakan, "Yeni rota tanıtımına destek olmak için pazarlama ve reklam tanıtımlarına kolaylık sağlama niyetindeyiz" diye konuştu. İspanya'nın en önemli tarihi mekanlarına ev sahipliği yapan Endülüs bölgesinde en dikkat çeken turizm eserleri ünlü El Hamra Sarayı ve Cordoba Camisi. Başkent Sevilla'da ise Avrupa kıtasının en büyük kiliselerinden Santa Maria ve Alcazar Sarayı bulunuyor.

GEÇEN YILA GÖRE DÜŞÜŞ YÜZDE 15.7
Bakan Gregoria Serrano, İspanya'nın 2011'deki turist sayısının 56.2 milyondan 2012'de 57 milyona çıktığını belirterek, "Ancak 1.5 milyon nüfusu bulunan Sevilla'da turist sayısı düşüyor. Haziran ve temmuz aylarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.7'lik düşüş var. Birçok ülkeden buraya direk uçuş yok. Bu nedenle uluslar arası uçuşları artırma niyetindeyiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya THY'ye 'turist gönder' çağrısı yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN