Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merinos'tan rüzgara 100 milyon dolar

Merinos’un sahibi Erdemoğlu Holding, beş yıl içinde Türkiye halı sektöründeki pazar payını yüzde 40’lara çıkarmayı, mobilyada ise liderliği hedefliyor.

Giriş Tarihi: 4.10.2013 16:41
Yeni sektörlere odaklanan Erdemoğlu, 100 milyon dolarlık yatırımla Çatalca'da 2014 yılında hizmete girecek rüzgar santrali kuruyor.

Halı, mobilya, ev tekstili, lojistik ve iplik sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren Erdemoğlu Holding, yatırımlarını ve gelecek hedeflerini açıkladığı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantı, Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Erdemoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu'nun katılımıyla Gaziantep'te gerçekleştirildi.

Toplantıda, Erdemoğlu Holding'in 21 şirket ve 6 bin 500 çalışanı ile 2012'de 1 milyar 800 milyon TL ciro elde ettiği, bu yılı da yüzde 15 artışla kapatmayı hedeflediği belirtildi. Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu "2013, özellikle odaklandığımız halı, mobilya ve iplik sektörlerinde yatırımlara ağırlık verdiğimiz bir yıl oldu." dedi.


YILDA 220 MİLYON DOLAR İHRACATLA, SEKTÖR LİDERİ

Erdemoğlu Holding'in 1970'li yıllarda iki dokuma tezgahıyla temellerinin atıldığını, bugün dünyanın en büyük makine halısı üreticisi konumunda olduğunu belirten İbrahim Erdemoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Her yıl üretim tesislerimize yaklaşık 100 milyon dolar yatırım yapıyoruz. Ar-Ge'ye yaptığımız yatırımın ve tasarıma verdiğimiz önemin meyvelerini topluyoruz. Türkiye'de halı sektöründe yüzde 20'lik pazar payı ile sektör lideri konumunda bulunuyoruz. Gaziantep ve Rusya'daki üretim tesislerimizde 2012 yılında toplam 30 milyon metrekare makine halısı üretimi yaptık. Dünyada 5 kıtada 70 ülkeye 220 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Almanya'dan Avustralya'ya, Amerika'dan Çin'e her geçen gün ihracatımızı güçlendiriyoruz. Kalite ve güveni ön planda tutan bir anlayışa sahibiz. Önümüzdeki beş yıl içinde Türkiye'de pazar payımızı yüzde 40'lara çıkarmayı, global bir marka olma yolunda kararlılıkla ilerlemeyi hedefliyoruz"

Halı sektöründe Merinos, Dinarsu, Padişah, Efsane ve İmparator markaları ile tüketicilerle buluştuklarını belirten Erdemoğlu, "Bugün Merinos, d��nyada en çok satılan halı markası konumunda. Her yıl gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye'nin ihracat lideri… Halı sektöründe Turquality sertifikasına sahip ilk Türk markası" dedi. Halı sektöründeki deneyimlerini 2005 yılında satın aldıkları Dinarsu ile buluşturduklarını söyleyen Erdemoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aldığımız dönemde yıllık 5 milyon m² halı üretimi gerçekleştiren Dinarsu'yu 100 milyon dolarlık yatırımla baştan başa yeniledik. 5 yıl gibi kısa bir sürede bu kapasiteyi 20 milyon m²'ye çıkardık. Bugün Dinarsu ile yurtiçindeki varlığımızı güçlendirirken, dünyanın en önemli mağazalarında kendimize haklı bir yer ediniyoruz"


"MOBİLYADA TÜRKİYE'NİN EN İYİLERİNDEN OLACAĞIZ"

Erdemoğlu Holding'in 2004 yılında mobilya sektöründe faaliyet göstermeye başladığını belirten İbrahim Erdemoğlu, İzmir Torbalı'da bulunan 125 bin m²'lik fabrikalarında kanepe, oturma grupları, yatak, baza, yemek odası, yatak odası, genç odası ve panel mobilya üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Mobilyada 100 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını, Merinos ve Dinarsu markası ile sektördeki varlıklarını güçlendirmek istediklerini söyleyen Erdemoğlu, "Halıda ulaştığımız başarıyı mobilyaya da taşımayı, Türkiye'nin en iyilerinden olmayı istiyoruz" dedi.

Gerek halı, gerekse ev tekstili üretiminin temelinde iplik hammaddesi olduğunu söyleyen İbrahim Erdemoğlu, 1992 yılında iplik üretimine başladıklarını ve Gaziantep, Zonguldak, Çerkezköy ve Rusya'daki fabrikalarında yılda 90 bin ton iplik ürettiklerini belirtti. Bu sektörde 30 milyon dolar yatırımla Adıyaman Besni'de bir iplik tesisi kuracaklarını söyleyen Erdemoğlu, 2014 yılında hizmete açılacak tesiste 500 kişiye istihdam sağlayacaklarını dile getirdi ve şöyle konuştu: "Bu yatırım aynı zamanda bizim sosyal sorumluluğumuz, doğduğumuz topraklara hizmetimiz olacak"


"ENERJİDE BÜYÜYECEĞİZ, GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNE GİRİYORUZ"

Globalleşen dünyada, yeni sektörlere yatırım yaparak Türkiye'ye hizmet etmeye devam edeceklerini söyleyen Erdemoğlu: "Kendi tesislerimizde kullandığımız enerjiyi üretmek için girdiğimiz enerji sektöründe son derece iddialıyız. Bu doğrultuda, ilk olarak Çatalca'da 52,5 MW'lık bir rüzgar santralı lisansı aldık. 100 milyon dolarlık bir yatırımla tamamlanacak santralin üretim kapasitesini yılda 200 milyon kWh'ye ulaştırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde özellikle yenilenebilir enerji alanında yatırımlarımız sürecek. Ayrıca gayrimenkul alanında İstanbul Sefaköy'de bir rezidance inşaatına başladık." dedi.


ERDEMOĞLU'NDAN EĞİTİME YATIRIM

Erdemoğlu Holding'in kurumsal sosyal sorumluluk projelerini aktaran İbrahim Erdemoğlu, "Eğitime verilen her desteğin ülkemizin geleceğine yapılan bir yatırım olduğunu biliyoruz. 7 okul ve birçok öğrenci yurdu yaptırarak toplumumuzun hizmetine sunduk. Ayrıca her yıl yaklaşık 300 öğrenciye burs vererek eğitimlerine katkıda bulunuyoruz" dedi.

Eğitim alanında yeni projeleri de olduğunu açıklayan Erdemoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki günlerde Van'da inşaatını tamamladığımız bir endüstri meslek lisesi açacağız. Adıyaman Besni ilçesinde Adıyaman Üniversitesi'ne bağlı bir Mimarlık Fakültesi yaptıracağız" Erdemoğlu, ayrıca Adıyaman'ın Besni ilçesinde bölge insanının ihtiyaçlarına yönelik olarak bir sağlık ocağı ve sosyal tesisler inşa ettiklerini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merinos'tan rüzgara 100 milyon dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN