Bankacılık yeniden yazılacak

Kredi kartı, KMH, ücret ve komisyonlardaki düzenlemelerin bankaların kârını sadece yüzde 25 düşüreceği ortaya çıktı. Bain&Company Ortağı Karaca Kestelli, "Düzenlemelerle bankacılık yeniden yazılacak" dedi

Giriş Tarihi: 5.10.2013
Bankaların yıllık 20 milyar lirayı bulan ücret ve komisyon gelirine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) el attı. BDDK'nın 10 kalemi kaldıracağı, 50 tanesine de sınırlama getireceği beklentisi üzerine "Bankalar biter" yorumları yapıldı. Ancak Bain&Company'nin yaptığı çalışma bankalar açısından tablonun o kadar da karanlık olmadığını ortaya çıkardı. Buna göre, ücret ve komisyonlara getirilecek herhangi bir sınırlama bankaların kârını sadece yüzde 25 oranında düşürecek.

KÂRDA 5 MİLYARLIK AZALMA
2012 yılına ait rakamlar üzerinden yapılan hesaplamaya göre, yüzde 20-25 arasında bir gerileme olacağını söyleyen Bain & Company Yönetici Ortağı Karaca Kestelli, "22.6 milyar liralık kârın 17.4 milyara düşeceğini hesapladık. Ayrıca hesaplamalarımıza göre 64.6 milyar olan gelirler de yüzde 12 azalmayla 58 milyara inecek" dedi.

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Bankaların birçok kalemde indirime veya üst limite gitmek zorunda kalmasını 'yeni bir dönemin başlangıcı' olarak özetleyen Kestelli, "Finans kurumları yeni düzenlemelere göre kendilerini şekillendirecek. Artık bireysel bankacılıkta kuralların yeniden yazıldığı bir döneme giriyoruz" dedi.

Büyükler daha az zarar görecek
Bankaların en çok ticari kredi ve Kredili Mevduat Hesapları'ndan (KMH) zarar ettiğini söyleyen Kestelli, "Tüm bankaların kârlarında aynı oranda düşme beklemiyoruz. Ancak orta büyüklüktekiler bu süreçte daha fazla kârdan kaybedecek. Büyük bankalar daha az hissedecek. Büyükler ortalamayı aşağı çeken bankalar olacak" dedi.

Taksitli kartın bedeli artacak
Mevcut durumda bankaların kredi kartı satmaktan zarar edecek duruma geldiklerini söyleyen Kestelli, "Bankalar kredi kartında taksit ve farklı faydalar sağladılar. Artık bunları sunmadıkları alternatifler verecekler. Daha ucuz maliyetli kartlar piyasaya çıkacak. Müşteriye daha şeffaf ürünler verilecek. Ek menfaatler sunan ürünlerin fiyatı da artabilir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankacılık yeniden yazılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN