Brezilya'nın milli içeceği Türkiye'de

Giriş Tarihi: 5.10.2013 12:42

Brezilya'nın milli içeceği olarak bilinen Guarana Antarctica, Türkiye'de satışa sunuldu. Amazonlara has bir meyve olan 'guarana' özünden yapılan içecek, aroması ve enerji verici özelliği ile tüketicilerin beğenisini çekiyor.

Gıda ürünleri ithal eden Demak Food and Trade tarafından Türkiye pazarına sunulan Guarana Antarctica markası, Brezilya'da Coca Cola'dan sonra en çok satılan meşrubat olarak biliniyor. Ürünün Türkiye'ye getirilişi hakkında Cihan'ın sorularını cevaplayan şirketin marka yöneticisi Gökçe Birol, Guarana'ya, Brezilya'da düzenlenen bir gıda fuarında rastladıklarını ve ülkesinde çok satan bir ürün olduğunu öğrenince ilgilenmeye karar verdiklerini söyledi.

Türk damak tadına da uygun oluşundan yola çıkarak ürünü Türkiye'de denemeye karar verdiklerini belirten Birol, Guarana hakkında "rakibi olmayan özel bir içecek" dedi. Türkiye'de tüketilen meşrubatların çoğunun yerli olduğunu ve ithal ürünlerin çok az olduğunu vurgulayan marka yöneticisi, "Çok zor olan bu içecek pazarına, muadili olmayan bir ürünle girmek elbette büyük bir avantaj. Pazarda ithal enerji içecekleri var ancak Guarana enerji veren, meyve aromalı bir içecek olarak onlardan ayrılıyor." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DE BİLİNMİYOR

Brezilya'dan ithal edilen bu içeceğin başlangıç olarak Migros mağazalarında özel ürün kategorisinde satışa sunulan Guarana henüz Türkler tarafından çok fazla bilinmiyor.

Brezilya milli takım sponsoru olan ve dolayısıyla "milli içecek" unvanına sahip olan içeceğin, Türkiye'de tanıtılması için çeşitli spor organizasyonlarına sponsor firma olarak katılıyor. Brezilya Büyükelçiliği'nin de sahiplendiği ve tanıtım çalışmalarına destek verdiği ürün giderek daha bilinir hale geliyor.

Yeni bir ürün olması ve raf ömrünün sadece 9 ay olmasına rağmen Guarana satış oranlarından memnun olduklarını söyleyen firma yöneticisi Nikola Marinçiç, ürünün Türkiye'deki pazar payını arttırmak için bu tanıtım faaliyetlerine büyük önem verdiklerini ifade ediyor.

BREZİLYALILAR MEMNUN

Ürünün Türkiye'de satışa sunulmasıyla birlikte özellikle Türkiye'de yaşayan Brezilyalılardan olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden ithalatçı firma, Brezilyalı vatandaşların telefon ve mail göndererek firmaya teşekkür ettiklerini belirtti. "Onların heyecanı bizi de heyecanlandırdı ve ürünün tanıtımına daha önem verdik." diyen şirket temsilcisi, ürünün başarısı hakkında şu sözleri söyledi: "Şu anda Guarana Antarctica pazarda bilinen bir ürün ve sadık müşterilerimiz mevcut. Özellikle daha önce yurtdışında ürünü tanıyan müşterilerimizin yoğun bir ilgisi var, sosyal medyada da güzel tepkiler alıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brezilya'nın milli içeceği Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN