Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alarko ile Al Maktoum ortaklığı bitirdi

Kriz nedeniyle borçlarını şirket satarak ödeyen Dubai Emiri Al Maktoum, Alarko ile yollarını ayırdı. Al Maktoum, Deyaar'daki hisselerini 21 milyon dolara Alarko'ya devretti

Giriş Tarihi: 6.10.2013
Ekonomik krizle birlikte son anda iflasın eşiğinden dönen Dubai, yeniden yapılanma sürecinde yurtdışındaki bazı operasyonlarını vitrine çıkardı. 2009'da 80 milyar dolarlık borcunu ödemek için düğmeye basan Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktoum, Türkiye'deki operasyonlarından birer birer vazgeçiyor. Önce Sama Dubai şirketini Türkiye'den çeken ve Burgu Kulesi projesini iptal eden Al Maktoum geçen yıl da Dubai Sigorta'yı Starr Insurance and Reinsurance şirketine satmıştı. Bu yıl ise sahibi olduğu TAIB Bank'ı Aksoy Holding'e devreden Dubai Emiri, şimdi de Alarko Holding ile işbirliğini sona erdirdi.

"PROJELERİ BAŞLATAMADIK"
2007'de Dubai Emiri Al Maktoum'un inşaat şirketi Deyaar Development PJSC ile Alarko Holding yüzde 50'şer ortaklıkla Alarko Deyaar Gayrimenkul Geliştirme şirketini kurmuştu. 77 milyon liralık sermayesi bulunan Alarko Deyaar, Dubai'deki krizin yaralarını saramadığı için Türkiye'de projelerine başlayamadı. Uzun süredir projelerin beklediğini dile getiren Alarko Holding CEO'su Ayhan Yavrucu, işbirliğini sona erdirdiklerini söyledi. Yavrucu, "Projelerimizi hayata geçiremedik. Artık kendi yolumuza bakacağız. Alarko olarak projelerimiz için düğmeye basacağız" dedi. İstanbul'un Gürpınar bölgesinde 120 villalık projesi bulunan Alarko Deyaar Gayrimenkul'ün sermayesi 77 milyon lira. Şirketin yüzde 50 hissesinin sahibi olan Alarko Holding, geri kalan yüzde 50 payı da Dubai merkezli Deyaar'dan 21 milyon dolara satın aldı.

3 MİLYAR DOLARLIK PORTFÖYÜ VAR
Türkiye'de satın almalarla büyümeyi hedefleyen Deyaar, bu işlemler için 1 milyar dolarlık bütçe ayırmıştı. Dubai İslamic Bank'ın iştiraki olan Deyaar, Dubai'de Churchill Towers, Windsor Manor gibi dev projelere imza attı. 3 milyar dolarlık portföyü olan şirket, son olarak 215 metrelik Al Seef Tower gökdelenini yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alarko ile Al Maktoum ortaklığı bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN