Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehirlerin rüyası bütçeye giriyor

Hükümet yeni bütçeyi hazırlarken vatandaşların talebine yer vererek demokrasi yönünde önemli bir adım atıyor. Her ilde "katılımcı demokrasi" örneğiyle projeler hazırlandı ve bunların hayata geçmesi için ödenek ayrılacak

Giriş Tarihi: 6.10.2013
AK Parti bütçede ilk defa vatandaş talebine yer verecek. Her ilde "katılımcı demokrasi" örneği ile projeler hazırlanırken, bu projelerin hayata geçmesi için bütçeden ödenek ayrılması kararı verildi. Proje çerçevesinde vatandaş, talebiyle hem bütçede yer almış olacak hem de şehrinin hangi alanda nasıl bir projeye sahip olmasını belirleyecek.

HAYALDEN GERÇEĞE
Bunun için 76 ilde STK'ların katılımıyla yapılan forumlarda şehirlerin talepleri alındı. Her ilde ekonomi alanında projeler öne çıkarken, Tunceli'de, "Önce ilimizin ismi Dersim olsun" önerisi çıktı. Mardin ise şehri bölgede film endüstrisinin merkezi haline getirecek "Mardinwood" projesiyle öne çıktı. Bugüne kadar Maliye bürokratlarının hazırladığı bütçeye bu yıl ilk kez vatandaşın kendi şehri için belirlediği projelerin girmesi kararı alındı. Bu kapsamda yaz başından bu yana AK Parti tarafından 76 ilde Kent ekonomileri forumları düzenlendi. Bu forumlara o şehirde bulunan tüm sivil toplum kuruluşları, üniversite, iş adamları, dernekler ve esnaf katıldı. Forumlarda "şehriniz için ne istiyorsunuz" sorusuna cevap arandı. Şehrin kalkınmasında öne çıkacak alanlar, bu alanlarda rekabetçi bir güç haline gelmesi için izlenecek yol haritası ve bu alanda şehri öne çıkaracak projeler üzerinde toplantılar düzenlendi. Müzakerle her şehir için "hayal projeler" belirlendi. Şimdi bütçeyle bu hayallerin gerçeğe dönüşmesi adımı atılacak.

BAŞBAKAN: TALEPLER BÜTÇEDE YER ALSIN
Belirlenen projeler arasından "bütçe dengesi" de göz önüne alınarak birer proje seçilecek ve 2014 Merkezi Yönetim Bütçesi içerisinde yer alacak. Projelerin belirlenmesi için toplantı geçen çarşamba günü yapıldı. Başbakan Erdoğan'ın da cuma mesaisini bütçe çalışmasına ayırdığı öğrenildi. Bütçenin son şekliyle birlikte, şehirler için hangi projenin uygulanacağı gelecek hafta netleşecek. Erdoğan, projelerin bütçede yer alması talimatını verdi. Projelerin uygulayıcısı il yönetimleri olacak.

İLLERİN REKABET GÜCÜ ARTACAK
Forumlarda ekonomik projeler öne çıkarken, farklı istekler de yer aldı. Tunceli'nin Dersim isteğinin yanında, Şırnak, öğretmenlerin kalıcı olması için proje istedi. Son şekli önümüzdeki hafta verilecek projelere destek kararı açıklanmasının ardından; Mardin ise şehrin tarihi yapısına uygun bir dönüşüm çerçevesinde kurulacak film ile "Mardinwood"a sahip olmak için kolları sıvayacak. Ayrıca Aydın tarımda, Denizli turizmde, Antalya sağlık ve spor turizminde Türkiye'nin öne çıkan merkezleri olacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehirlerin rüyası bütçeye giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN