Kredi kartlarına tek limit geliyor

Giriş Tarihi: 8.10.2013

Kredi kartlarına yeni düzenleme geliyor. Bir kişiye ait tüm kartlara tek limit uygulanacak. BDDK, limitte aylık kazancın dört katını üst sınır olarak belirledi

Kredi kartı harcamalarının kontrolsüz artmasından kaynaklanan mağduriyetler, yeni düzenlemeyle engellenecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartlarıyla ilgili çalışmayı tamamladı. Bir kişiye ait tüm kredi kartlarına tek limit uygulaması getirmeye hazırlanan kurumun çalışmasına göre limitin üst sınırı aylık kazancın dört katı olacak. Bu sınıra ek kartlar da dahil edilecek.

BORÇLAR AZALACAK

BDDK çalışmasında, hem iç tüketimde kontrolsüz varlık kullanımının önüne geçmek hem de hanehalkı borçluluk oranlarını aşağı çekmeyi hedefliyor. Kurum'dan bir yetkili, çalışmanın bu haftaki kurul toplantısında görüşüleceğini belirtti. Bankalar ise aylık gelir hesaplaması ve beyanıyla ilgili çekince taşıyor. Bir kamu bankası yetkilisi, "Öğrenci, ev hanımı, serbest meslek sahibi gibi genişçe bir kesimin aylık gelirini beyan etmekte zorlanılacağını düşünüyorum" dedi.

Türkiye'de ortalama kart limiti 3 bin 870 TL
Kredi kartı sayısı: 56.5 milyon
Banka kartı sayısı: 96.6 milyon
Kartlarla yılda 34.6 milyar TL'lik ödeme yapıyoruz
Ortalama kart limiti 3 bin 870 TL (2012)
Kartların
Yüzde 30'u 1.000-2.000 TL limitli
Yüzde 10'u 10.000-20.000 TL limitli
Yüzde 4'ü 20.000 TL'nin üzerinde limitli

ATIL KARTLAR KAPATILACAK
BDDK'NIN uygulamasıyla şu anda açık durumda olan, ancak kullanılmayan kredi kartlarının bir miktarının da kapanacağı belirtiliyor. Bunun da kontrolsüz kart kullanımını ortadan kaldırması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredi kartlarına tek limit geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN