Nargilecilere 100 metre kriteri

Nargilelik tütün mamulü içilen iş yerine ait alanlar, örgün eğitim kurumları, dershaneler ve öğrenci yurtlarına kapıdan kapıya en az 100 metre mesafede bulunacak.

Giriş Tarihi: 8.10.2013 15:05
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanlığı, Nargilelik Tütün Mamulü İçilen İşyerine Ait Alan/Alanlara Sunum Uygunluk Belgesi Verilmesi ile Bu Yerlerin İşletilmesinde Uyulması Gerekli Hususlar Hakkında Tebliğde değişikliğe gitti. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ değişikliğine göre, nargilelik tütün mamulü içilen işyerine ait alanların, eğitim kurumları, dershaneler ve öğrenci yurtlarına kapıdan kapıya en az 200 metre mesafede bulunması zorunluluğu, 100 metre olarak belirlendi.

Nargilelik tütün mamulü içilen iş yerine ait alanların ilgili yönetmelikte yer alan düzenlemelerle birlikte belirtilen şartların uygunluğu, nargilelik tütün mamulü içimi yapılacak iş yerlerinin faaliyete geçmesi için gerekli iş yeri açma ve çalışma ruhsatını vermeye yetkili merci tarafından tespit edilerek belgelendirilecek.

Nargilelik tütün mamulü ile tütün ihtiva etmeyen ancak nargile aparatında nargilelik tütün mamulünü taklit eder tarzda tüketilen ürünler, Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgesi alınan iş yerlerinin açık alanları dışında tüketime sunulamayacak.

Tebliğe konu ürünlerin, Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgesi alınan iş yerlerinin varsa kapalı alanlarında tüketime sunulması halinde idari para cezası verilecek. Tebliğe konu ürünleri, Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgesi alınan iş yerlerinin varsa kapalı alanlarında tüketen kişilere de idari para cezası uygulanacak.

Söz konusu ürünleri 18 yaşını doldurmamış kişilere satanlara veya tüketimlerine sunanlara, Türk Ceza Kanununun "sağlık için tehlikeli madde temini'' başlıklı 194. maddesine göre yaptırım uygulanacak.

Tütün ihtiva etmeyen ancak nargile aparatı ile nargilelik tütün mamulünü taklit eder tarzda tüketilen ürünlerin piyasaya arz edilebilmesi için Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan izin alınması zorunlu olacak. Piyasa arz izni bulunmayan bu ürünler satılamayacak ve tüketime sunulamayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nargilecilere 100 metre kriteri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN