Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 milyarlık Enerji Hanım

Giriş Tarihi: 10.10.2013

Yılda 4 milyar TL tasarruf sağlayacak Enerji Hanım programının 19'uncu durağı İstanbul oldu. Ev hanımlarına seslenen Emine Erdoğan "Kaynakları israf etmeyin. Geleceği kurtarın" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, enerji verimliliğinin sağlanması ve bireylere anlatılmasını amaçlayan "Enerji Hanım" programının 19'uncu durağı olan İstanbul'da ev hanımlarıyla buluştu. Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları'nın ortaklığında, Enerji Verimliliği Derneği organizasyonuyla hayata geçirilen program, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Ekinliği 4 bin 500 ev hanımı izledi.

KAYNAKLARIMIZ SINIRLI

Emine Erdoğan, konuşmasında sanayi ve teknolojinin insan hayatını vazgeçilemeyecek kadar kolaylaştırdığını belirterek "Enerji, toprak ve su kadar hayatımızın bir parçası haline geldi. Ancak bu kaynakların da bir sınırı var. Sınırsızca tüketmek, bencillik hırsıyla dünyayı talan etmek kişinin kendisine olduğu kadar geleceğe de ihanetidir" dedi. Çevreye zarar vermeden ve gelecek nesillerin haklarını tüketmeden yaşamanın mümkün olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Bizden önceki nesiller bunu başardı. Pekala biz de başarabiliriz. Elektrik düğmesine her ulaştığınızda bunun fatura dışında da bir bedeli olduğunu unutmamalıyız."

DÜNYAYI KORUYORUZ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de tasarrufun günlük hayatın bir davranış modu haline dönüştürülmesi gerektiğini belirtti. Şahin, "Bu sadece ailemizi değil çevreyi koruyan bir proje" dedi.

200 hastane 1.000 okul yaptıran tasarruf
İstanbul Ticaret Odası ve Enerji Verimliliği Derneği Başkanı İbrahim Çağlar, programın başarılı olması halinde Türkiye ekonomisinin yılda 4 milyar liralık tasarruf edeceğini belirtti. Çağlar, ev hanımlarına "Bu tasarrufla 200 şehir hastanesi, bin okul yapılması mümkün. Bu amaç için atacağınız küçücük bir adım bile önemli" diye seslendi.

Aşırı tüketim yok edici sonuçlar doğurur
Programın tüketim alışkanlıklarını iyi yönde değiştireceğine inandığını belirten Emine Erdoğan, binlerce küçük adımın bereketli sonuçlar doğuracağını söyledi. Erdoğan, "Bu proje aşırı tüketimin, yok edici etkileri üzerine düşünmemize kapı aralıyor. Unutmayın ki kadınlar değişirse toplum da gelecek de değişir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 milyarlık Enerji Hanım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN