Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnafa büyük müjde

Giriş Tarihi: 17.10.2013 11:59

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Esnaf Odaları Birliği (BESOB) tarafından düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, küçük esnafı korumak amacıyla yılbaşına kadar bir yasayı Meclis'ten geçireceklerini söyledi. Yasanın bir dönem süpermarketler, perakendeciler yasası gibi isimlendirildiğini hatırlatan Arınç, ''İsmi ne olur bilmiyorum ama küçük esnafı AVM'lere karşı koruyacak bir yasa olacak.'' dedi.

BESOB Başkanı Arif Tak tarafından karşılanan Arınç, Bursa'ya seçim kampanyası için geldiğinde ilk ziyaret ettiği yerin BESOB olduğunu hatırlattı. Esnaf ve sanatkara sürekli değer verdiğini kaydeden Arınç, şunları söyledi:

''Esnaf ve sanatkarın bir ülkenin omurgası olduğunu, hepsinin namuslu, çalışkan ve vatansever insanlar olduğunu biliyorum. Buralardan kolay kolay kötü kötü adam çıkmaz. Aza kanaat ederler. Çoktan da azmazlar. Onların gönlünü yapan memlekete hayır getirmiş olur. Onları zor durumda bırakmamak lazım. Beklenti içinde bırakmamak lazım. Sırtımızı dönmemek, kapıyı kapatmamak lazım. Benim bildiğim esnaf ve sanatkar böyledir. Çünkü onlar ahi evran geleneğinden geliyor. Birileri sokaklara çıkmıyor, onun bunun malını gasp etmiyorsa bereket denen bir şeye inanmak lazım. Esnafla birlikte olmalıyız ve onların taleplerine kulak vermeliyiz. Geçmişe göre esnafımız daha iyi artlar altında. Elbette daha iyi olmasını isteriz. Siyasette bir istikrar olduğu gibi ekonomide bir istikrar devam ediyor.''


''SOKAK İÇİNDE MARKET OLUR MU, BU NEYİN NESİ''

Marketler yasası ile ilgili düzenleme hakkında da bilgi veren Bülent Arınç, yılbaşına kadar düzenlemenin olmasını planladıklarını ifade etti. Arınç, şunları kaydetti:

''Aslında geciken bir işi inşallah yapacağız. Bir zamanlar süpermarketler yasası, şimdi ki ismi ne olur bilmiyorum. Kimi perakendeciler yasası diyor. Bunların içinde ülkemizi bir uçtan uca, yan yana AVM'lerle dolduran çarpık anlayışın esnaf lehine korunması için imkan hazırlayacağız. Meclis başkanlığı dönemimde bu konuyu sürekli gündeme getirdim. Batıda nasılsa ona göre bir yasa çıkartalım dedim. Madem AB normları nasılsa, biz de ona göre yapalım. Sokak içlerine kadar süpermarket olur mu bu neyin nesi?''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafa büyük müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN