Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnadın faturası 24 milyar $

ABD'yi 16 günlük kâbusa sürükleyen kepenk kapatmanın maliyeti 24 milyar doları buldu. Gözler 15 Ocak 2014'e çevrildi

Giriş Tarihi: 18.10.2013
ABD'de Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında adeta inatlaşmaya dönen bütçe krizi son dakika anlaşmasıyla şimdilik aşıldı. Kepenk kapatan hükümet çalışmalara başladı. Ancak krizin ülkeye maliyeti 24 milyar doları buldu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un (S&P) hesaplamasına göre, hükümetin kapanması 2013'ün son çeyreğinde elde edilen yıllık GSYİH artışının yüzde 6'sını traşladı.

YENİ TARİH 15 OCAK OLACAK

Onaylanan tasarı Hazine'ye 7 Şubat 2014'e kadar borçlanma yetkisi veriyor. Hükümetin de 15 Ocak 2014'e kadar açık kalabilecek şekilde fonlanmasını sağlıyor. Bu da 15 Ocak ile 7 Şubat arasında ABD'de yeniden bütçe krizinin yaşanabileceği yorumlarını akla getiriyor. Son birkaç haftada yaşananların ekonomiye gereksiz bir zarar verdiğini kaydeden ABD Başkanı Obama, "Amerikan halkının Washington'dan tamamıyla bıkmış olması bir sürpriz değil" dedi.

Çin, ABD'nin kredi notunu kırdı
Borç tavanı için süre 3 ay ertelense de Çinli kredi derecelendirme kuruluşu Dagong ülkenin kredi notunu A'dan A-'ye çektiğini açıkladı. Dagong ülkenin görünümü için kararını ise negatif olarak açıkladı. Federal hükümetin krizi son dakikada önlediğini belirten kuruluş, şimdilik kriz önlense de borç oranının yüksek olmasının önemine dikkat çekti.

Piyasada tepki kısa sürdü
ABD'de kısa vadeli bir bütçe anlaşması olması piyasaların yeniden aynı korkuları yaşaması anlamına geldiği için endeksler aşağıda. Dow Jones sert düşüşle açıldı. S&P ve Nasdaq dalgalı seyretti. Karar Avrupa piyasalarında da gerilimi artırdı. ABD'de işlerine yeniden başlayanlara 16 günlük mesai verilmesi de planlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnadın faturası 24 milyar $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN