Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kipa israfa savaş açtı

Giriş Tarihi: 20.10.2013

İngiliz Tesco ortaklığındaki Kipa, obezite ve israfla mücadeleye çocuklardan başladı. TEGV ile 37 ilde eğitim hamlesi başlatan şirket, 2014'ten itibaren tüm alışverişlerden projeye pay aktaracak

Bir yandan artan obezite diğer yandan günlük 6 milyon adeti bulan ekmek israfı şirketlerin toplumsal projelerine yeni bir yön vermelerine yol açtı. Perakende sektöründe 2003'ten bu yana İngiliz Tesco ortaklığıyla ilerleyen Kipa da hem sağlıklı yaşam hem de sürdürülebilirlik adına önemli bir projeye imza atıyor. Projede çocukları hedef alan şirket, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ortaklığında İyi Yaşam Eğitimi Projesi'ni başlattı. Eğitimler bir ve sekizinci sınıf öğrencilerine verilecek. Eğitimlerin amacı kişisel farkındalık, sağlıklı beslenme ve fiziksel hareket yoluyla çocukların yaşam biçimini daha verimli hale getirmek.

160 BİN ÇOCUĞA ULAŞACAK

Proje kapsamında Türkiye'nin yedi bölgesinden 37 ildeki 160 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor. İlk etapta, çocukların kendilerini tanımaları, ilgi alanlarını, farklı ve güçlü yönlerini keşfetmeleri sağlanacak. Ayrıca, sorumluluk ve iletişim becerileri de geliştirilecek. İkinci etapta ise çocuklara sağlıklı beslenmenin temel kavramları öğretilerek bu konuda bilinçlenme ve beceri kazanmaları planlanıyor. Konu yalnızca sağlıklı yaşam değil. Toplumdaki yoksulluk oranı da dikkate alınarak israfın zararları çocuklara anlatılacak. Bu şekilde çocuklar sürdürülebilir bir dünya ve kaynaklarla ilgili bilgi sahibi olacak. Eğitim programı e-öğrenme yöntemleriyle de destekleniyor. Bu kapsamda çocukların yaş düzeylerine göre 10-12 haftalık eğitim paketleri hazırlandı.

Her alışverişten pay
Kipa CEO'su Jeff Adams bu yıl toplum projelerinde 3 öncelik belirlediklerini söyledi. Bunlar, gençlere fırsat yaratmak, sağlıklı yaşamı destekleyerek obeziteyle savaşmak ve gıda israfını engellemek. Adams, TEGV ile 'İyi Yaşam Eğitim Projesi' işbirliğinin şirket açısından çok önemli olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: "Bu sayede çocuklar ve gençlerin yaşamlarını etkileyebileceğiz. Onların sağlıklı beslenme tercihleri yapmalarına, fiziksel aktivite ve egzersiz konusunda yaşam boyu sürecek alışkanlıklar edinmelerine yardımcı olacağız." Proje kapsamında yaklaşık 3 bin gönüllüye de eğitim verilecek. Üç yıl sürecek proje, üç aşamada tamamlanacak. 2015'ten sonra yaz programı da devreye girecek. Projenin finansmanı Ocak 2014'ten itibaren Kipa markalı ürünlerin sponsorluğuyla desteklenecek. Jeff Adams, "Müşterilerimiz satın aldıkları her Kipa markalı ürün ile, 'İyi Yaşam Projesi'ne destek veriyor olacak" diye konuştu.

Günde altı milyon ekmek çöpe gidiyor
* Türki ye her yıl toplam gelirinin dörtte birini israf ediyor. Bunda gıda başlıca kalemlerden birini oluşturuyor.
* Türkiye'de gıda israfının başrol oyuncusu ise ekmek. Her gün 6 milyon ekmeği çöpe atıyoruz.
* Sadece bu yüzden yılda 600 milyon TL fakirleşiyoruz.
* Her gün İzmir nüfusuna yetecek kadar ekmek ziyan oluyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kipa israfa savaş açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN