Yorulduk mu ne?

AB Komisyonu tarafından hazırlanan 2013 Türkiye İlerleme Raporu ve Genişleme Stratejisi Belgesi, Kurban Bayramı’nın ikinci gününde yayınlandı.

Giriş Tarihi: 21.10.2013 15:13

İlknur Menlik - Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

Açıklanmasının bayrama denk gelmesi nedeniyle rapor, kamuoyunda yeteri kadar derinlikte tartışılamadı. Bu hafta raporla ilgili ve belki daha da ötesinde Türkiye'nin 54 yıllık AB serüveniyle ilgili daha fazla değerlendirme okuyabileceğiz.

Öte yandan katılım müzakerelerinin resmi olarak başladığı Ekim 2005 tarihinden bu yana 8 yıl geride kalmış. Bu 8 yıl içerisinde toplam 33 fasıldan sadece 13'ünü açabilmişiz. Son açtığımız fasıl, Haziran 2010'da açılan Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Politikası faslı oldu. O günden bugüne tam altı AB dönem başkanlığı boyunca herhangi bir fasıl açılmadı. Bu süreçte Mayıs 2012'de ilişkilerin biraz kıpırdanması için Pozitif Gündem uygulanmaya başlanırken, bu yılın Haziran ayında Avrupa Konseyi, Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu hakkındaki 22'inci faslı açmaya karar verdi.

Bu fasıl Almanya engeline takılmış olsa da rapor, 22'inci faslın sonbaharda açılabileceğine ilişkin umut veriyor. Dolayısıyla rapor asıl bu yönüyle, yani Türkiye ile AB arasında durma noktasına gelen üyelik müzakerelerinin yeniden canlanması noktasında ayrı bir önem arz ediyor. Üstelik Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle bununla da kalmadı, 23. (Yargı ve Temel Haklar) ve 24. (Adalet, Özgürlük ve Güvenlik) fasılların açılması için de üye ülkelere çağrıda bulundu.

Bir diğer önemli husus ise raporun, Türkiye-AB Gümrük Birliği'nin işleyişi konusunda devam etmekte olan araştırmaya atıfta bulunması. Türkiye'nin özellikle AB-ABD arasında kısa bir süre önce başlayan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı görüşmeleri nedeniyle Gümrük Birliği'nin işleyişi ve AB'nin üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarında karşılaştığı ciddi zorlukları dillendirmesi, bu yılın raporuna yansımış. Bunu da önemli bir gelişme olarak not etmek gerekiyor. Gümrük Birliği'nin değerlendirilmesine ilişkin nihai raporun ise 2013 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor. Bekleyip nasıl bir sonuç çıkacağını hep birlikte göreceğiz.

Ancak, bu yılki raporun da ötesinde Türkiye-AB üyelik ilişkilerinin geçmişine baktığımda, "Yorulduk mu ne?" diye sormadan edemiyorum. Alman Marshall Fonu'nun yeni araştırmasına göre, yüzde 44'ümüz AB üyeliğini destekliyormuş. Fon, 2004 yılında bu oranın yüzde 73 civarında olduğuna dikkat çekiyor. Ancak yine de bu yorgunluk bizden mi yoksa AB'den mi kaynaklanıyor, işte o çok da belli değil. Raporun açıklanmasının ardından konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, tam da bu noktayı vurguluyor. Bakan Bağış; "Avrupa'nın genişleme yorgunluğundan, Türkiye'nin ise dışlanma yorgunluğu yaşar noktaya geldiğinden" dem vuruyor. Umuyorum ki ilişkiler, geride kalan 6 AB dönem başkanlığında olduğu gibi olmaz ve 22. fasılla birlikte önümüzdeki dönemde daha aktif bir süreç başlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yorulduk mu ne?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN