Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fitch'ten Japonya uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'nin parasal genişlemeden çıkmasının, Japon hisselerinin yaklaşık yüzde 30'unu elinde bulunduran yabancı yatırımcıların sermayelerini geri çekmesini tetikleyebileceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 22.10.2013 17:15
Fitch'in Japon aracı kurumlarına yönelik resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, büyük Japon aracı kurumlarının gelirlerindeki iyileşmenin, Mart 2014'de sona eren mali yılın ikinci çeyreğinde de devam etmesinin muhtemel olduğu belirtilirken, bunun pazar belirsizliklerinden dolayı trendin dışında devam edilmesi durumunda, henüz açıkça belli olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, 2014 yılının ikinci yarısında piyasa çevresinde belirsizliklerin olduğu aktarılırken, bunun yatırımcı hassasiyetini negatif etkileyebileceği kaydedildi. Ayrıca Fitch açıklamasında, reel ekonomide sağlam bir iyileşmenin olmadığı vurgulandı.

Japonya'da tüketici vergilerinin artırılmasına yönelik plan ve ABD para politikasının, piyasadaki belirsizliğin temel nedeni olduğuna işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Vergi artırımının bir sonucu olarak tüketimdeki azalma gibi özel sektör performansında gözlenen bozulma işaretleri, ekonomik toparlanma sürecinde tüketici güvenine zarar verebilir ve böylece daha fazla risk almayı engelleyebilir. Bu da ücret gelirlerine güvenen aracı kurumlar için düşük yatırım ve işlem hacmine neden olabilir. Buna ek olarak, ABD'nin parasal genişlemeden çıkışı, Japon hisselerinin yaklaşık yüzde 30'unu elinde tutan yabancı yatırımcıların sermayelerini geri çekmesini tetikleyebilir. Fitch, Japonya reel ekonomisinde kısa ve orta vadede, sürdürülebilir gelişmenin belirgin olmaması ve hala kırılgan bir operasyonel çalışma ortamının varlığından dolayı, özel sektördeki yatırımların daha fazla artırılması için gereken iç sermayenin, önemli derecede güçlendirilmesini beklemiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch'ten Japonya uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN