Haliç bakterisinden elektrik

Giriş Tarihi: 22.10.2013

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde 7 kişilik bir ekip, Haliç'in tabanından alınan bakterilerden elektrik üretti. Beş yıldır üzerinde çalışılan proje, Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyor

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin bilim insanları, yenilenebilir enerji alanında devrim sayılacak bir bluşa imza attı. Üniversitenin öğretim üyesi Prof. Dr. Bestamin Özkaya ve ekibi Haliç'in tabanından aldıkları bakteriyle elektrik üretti. Bilim insanları, ürettikleri elektrikle led lamba yakmayı başardı. 5 yıldır sürdürülen ve Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan projeye TÜBİTAK 500 bin liralık destek verdi.

HER İLDE UYGULANABİLİR

SABAH'a konuşan Prof. Dr. Özkaya çamurun içindeki bakterileri ortaya çıkardıklarını söyledi. 7 kişilik bir ekip olduklarını söyleyen Özkaya, "81 ilde bu elektiriği üretmemiz mümkün. Bu yöntemle 100 bin nüfuslu bir şehrin 20 binine yetecek elektrik üretilebilir. Bu sistem için ABD'de şirketler kuruldu" diye konuştu.

PİLLERLE AYNI ÖZELLİKTE
Bakteriden üretilen elektriğin depolandığı sisteme 'Mikrobiyal Yakıt Hücreleri' deniyor. Çalışma prensibi, normal pillerle aynı olan hücreler, hem enerji elde edilebilme potansiyeli taşıyor hem de çevre dostu olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle hücreler, alternatif enerji kaynakları içinde önemli bir yere sahip. Pillerin kimyası, mikrobiyal yakıt hücrelerinde reaksiyonlarla aynı özelliklere sahip.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haliç bakterisinden elektrik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN