Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye 2014'te hızl�� büyümeye geçecek

IMF Temsilcisi Lewis, Türkiye'de büyüme sürecinin istikrara kavuştuğunu belirterek, "2014'ten sonra büyüme hızlanır" dedi

Giriş Tarihi: 22.10.2013
Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Daimi Temsilcisi Mark Lewis, Türkiye'deki büyüme sürecinin istikrara kavuştuğunu belirtti. "Önemli olan büyümenin yurtiçinden ziyade, yurtdışı talebe dayalı olması" diyen Lewis, Türkiye'de bu sürecin başladığını ifade etti. 2013'de Türkiye için büyüme tahminlerinin yüzde 3.8, 2014'te ise yüzde 3.5 olduğunu anımsatan Lewis, "Çeyrek bazında bakılacak olursa 2013'ün ilk yarısı Türkiye'de çok sağlam geçti.Önümüzdeki çeyreklerde büyüme biraz yavaşlayabilir ama 2014'te tekrar hızlı bir yükselişe geçecek" dedi.

ABD SİZİ ETKİLEMİYOR

Türkiye Bankalar Birliği ve IMF Türkiye Ofisi işbirliğiyle düzenlenen "Geçişler ve Gerilimler" konulu sunumda ise iki ünlü ekonomist Damiano Sandri ile Andrea Pescatori konuştu. Sandri, ABD'deki para politikalarının sıkılaşması sonucu diğer ülkelerde de üretimin daraldığını anımsatarak, "Buradaki parasal sıkılaştırma ticari dengelerden çok kur nedeniyle imalat düşüşüne yol açtı. Doları çıpa olarak kullanmayan ülkelerin para birimlerinin, daha dayanıklı olduğunu görüyoruz. Para politikası bağımsız zolduğunda küresel piyasalar nedeniyle oluşan dalgalanmalar sizi çok fazla etkileyemiyor" diye konuştu.

Çift yönlü zorluklar var
Panelde konuşan ekonomist Andrea Pescatori ise yükselen piyasa ekonomilerinin yavaşlayan büyüme ve daha sıkı küresel finansal koşullardan kaynaklanan çift yönlü zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Pescatori, "Bu koşullar altında küresel büyümenin 2013'te yüzde 3, 2014'te yüzde 3.5 civarında olacağı tahmin ediliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye 2014'te hızlı büyümeye geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN