Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışanlara şok

Çalışma Bakanı Çelik’in çağrısıyla bayram sonrası yapılan ilk kıdem toplantısından uzlaşma çıkmadı. TOBB, kıdem hakkının yarıya düşürülmesini, istifa eden işçilere fondan tazminat ödenmemesini istedi.

Giriş Tarihi: 24.10.2013 12:25 Güncelleme Tarihi: 24.10.2013 15:11
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın, kıdem tazminatını görüşmek için işçi ve işveren temsilcilerine verdiği "Kurban Bayramı sonrası buluşma" takvimi dün gerçekleşti.

15 güne düşürülsün Çalışma Bakanlığı teknik personeli ile Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve TOBB temsilcileri bir araya gelerek kıdem tazminatı fonu kurulması ve yeni bir kıdem sistemine geçilmesi konusunu görüştü.

Toplantıda TOBB'un işçilerin kazanılmış haklarını azaltmaya yönelik önerisi ve Hükümet'in kıdem taslağındaki işçi lehine yapılacak düzenlemelere muhalif tavrı dikkat çekti.

İşletmeye bağlanmaz Hükümet'in yeni bir kıdem fonu kurularak çalışanların kıdem alacağının bireysel hesaplarda tutulması ve buradan ödenmesi yönündeki taslağına karşı çıkan TOBB, kıdem fonu kurulmasını istemediklerini, mevcut durumun aynen kalmasını, bir yıla 30 gün olan işçi kıdem alacağının 15 güne düşürülmesini istedi.

Çalışma Bakanı Çelik, taslak çalışmayı anlatırken yeni fon sayesinde bir gün dahi çalışan işçilerin kıdem alabileceğini, üstelik kendi isteğiyle işten ayrılanların da kıdeme kavuşacağını bildirmişti. TOBB, fon kurulsa dahi kendi isteğiyle işten ayrılanlara fondan kıdem tazminatı ödenmesine karşı çıktı.

Aksi halde işçilerin işletmelerine bağlanamayacağını savunan TOBB, özellikle nitelikli personelin şirketler arasındaki geçişinin hızlanacağını belirtti. TOBB'un bu yaklaşımı işçi sendikalarında tepkiyle karşılandı.


'TARAFLAR BİRBİRLERİNİN HAKKINA SAYGILI OLMALI'

Önceki akşam Hak-İş'in 38'inci kuruluş yıl dönümü toplantısına katılan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, işçi olmadan işverenin, işveren olmadan da işçinin olamayacağını belirterek tarafların birbirlerinin haklarına saygılı olması gerektiğini söyledi. Çelik, "Bizim uzlaşı sözüyle demek istediğimiz emeğin sömürüsüne izin vermeden, işverenin rekabet gücünü bozmadan tarafları bir masada toplamaktır" mesajı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışanlara şok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN