Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deniz üsleri Leventlere emanet

İnsansız su üstü aracı Levent projesinde sona gelindi. Uzaktan kontrol edilen Leventler, gündüz ve gece kameraları yanı sıra makinalı tüfek ve uçaksavarlarla kritik üslerde güvenliği sağlayacak.

Giriş Tarihi: 24.10.2013 10:34 Güncelleme Tarihi: 24.10.2013 10:36
Savunma Sanayii'nde yerli üretimdeki artış dikkat çekiyor. Aselsan tarafından geliştirilen ve Aksaz, Foça gibi önemli askeri üslerin güvenliğini sağlayacak insansız su üstü aracı Levent projesinde sona gelindi. İnsanlı ve insansız olarak kullanılabilen insansız su üstü aracıyla ilgili çalışmalar Gölcük Tersane Komutanlığı bünyesinde Aselsan Deniz Sistemleri Sistem Mühendisliği ve Sonar Sistemleri Gölcük Laboratuvarı'nda yürütülüyor.


MÜDAHALE SENARYOSU

Bugün gazetesinden Erkan Acar'ın haberine göre; Levent, insansız su üstü aracı, mayıs ayındaki Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF) öncesinde test edildi. Deniz Kurdu 2013 Tatbikatı'nın seçkin gözlemciler günü kapsamında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları için özel bir gösteri icra edildi. Gösteride, liman ve üs koruma senaryosu kapsamında temsili olarak açık denizde notamlı alana izinsiz girmek isteyen bir bota müdahale senaryosu gerçekleştirildi. Levent üzerinde bulunan yönlendirilebilir kameralar ile uzaktan keşif sistemi test edildi. Bot, Leventler yardımıyla uyarıldı. Bot üzerindeki SARP silah sistemi ile atış yapılarak izinsiz giriş yapan botun alanı terk etmeye zorlanması canlandırıldı. Komuta Merkezi'nden yönlendirilen botun gösterisi başarılı bulundu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın botun daha uzun menzillerden kumanda edilebilmesi ve daha uzak mesafelere gerçek zamanlı görüntü transferi yapabilme kabiliyetine sahip olması yönünde talepte bulunduğu öğrenildi.


5 MİL MENZİLDEN İNSANSIZ KONTROL

Araç, sadece liman ve üs korumasında değil gemiye konuşlu olarak da kullanılacak. Riskli koylarda uzaktan kumanda ile devriye gezecek olan Leventler, firkateyn veya korvet üzerinde de görev alabilecek. Ortalama 5 mil olan VHF menzilinde kontrol edilebilen insansız su üstü aracı, istenirse insanlı olarak da kullanılabiliyor. Şişme bot üzerine konuşlandırılan araçta yönlendirilebilir gündüz ve gece görüş kameraları da bulunuyor. Uzaktan kumanda edilebilen 7.62 milimetrelik makineli tüfek veya 12.7 milimetre uçaksavar da yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz üsleri Leventlere emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN