Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerjide farklı modeller aranıyor

Giriş Tarihi: 25.10.2013 09:50 Güncelleme Tarihi: 25.10.2013 09:52

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlığı nedeniyle, enerji etkin çözümlere daha fazla odaklanıp, farklı enerji üretim modellerine yöneldiklerini kaydetti.

Türkiye Yatırım Haftası kapsamında ABD'de bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve beraberindeki heyet Chicago'da Alpha Teknolojileri'nin ev sahipliğinde yapılan Uluslararası Güneş Enerjisi Ticaret Fuarına katıldı.

TOBB ve Amerikan Ticaret Odası üyelerinden oluşan Amerikan İş Konseyi'nin ABD'nin üç farklı şehrinde gerçekleştirdiği temaslarından bahseden Babacan, Türkiye'de GSMH'nin son 11 yılda üç kat arrtığını ve önümüzdeki 10 yılda da GSYİH'de 2,5 kat artış beklediklerini aktardı.

Babacan, "Bu da çok enerjiye ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor. Gaz ve petrole bağımlı bir ülkeyiz. Geçen yıl 60 milyar dolarlık bir harcamamız oldu. Bu yüzden, enerji etkin çözümlere daha fazla odaklanıyoruz, farklı enerji üretim modellerine yöneliyoruz. Yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacımız çok yüksek. Bu bağlamda güneş enerjisiye çalışan teknolojileri yakından takip etme ihtiyacı hissediyoruz" diye konuştu.

Alpha Teknolojileri tarafından düzenlenen verilen yemekte de konuşan Ali Babacan'a, fuara gösterdiği ilgiden dolayı Yönetim Kurulu Başkanı Fred Kaiser de teşekkürlerini iletti.

Türkiye'de Rusya ve Japonya işbirliğiyle iki nükleer enerji santrali yapacaklarını dile getiren Babacan, yenilenebilir enerjiyi de göz önünde bulundurduklarını ve bir çok özel sektör şirketine rüzgar ve biyokütle güneş enerjileri alanında ruhsat verdiklerini, maliyetlerin ise eskiye göre çok daha makul hale geldiğini söyledi.

"Türkiye'de güneş enerjisiyle elektrik üretmenin kapılarını açıyoruz" diyen Ali Babacan, yenilenebilir enerji tesislerinin ürettiği elektriğin satın alınması yönünde desteklerin olduğunu vurguladı.

Bu alandaki fiyatların Almanya'daki kadar yüksek olmadığına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı, "Garanti fiyatlar getirdik, bu da birçok projenin hayata geçmesini kolaylaştırdı. Böyle bir garanti, yenilenebilir enerji projelerini kolay uygulanabilir ve finansa edilebilir hale getiriyor. Özel sektör yenilenebilir enerjiyle yakından ilgileniyor, bu konuda büyük başarı elde edeceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu.

Babacan, güneş enerjisi teknolojilerinin sergilendiği fuardaki konuşmasında, Türkiye'nin linyit kömürü madenlerine dikkat çekti ve bu alanla yatırım yapanlara verilen teşviklere değindi.


TEŞVİKLER

"Linyit madenlerine yatırım, elektrik üretimleri için ilginç teşviklerimiz var. Kurumlar vergisi yüzde 2'ye düşüyor. Sigorta primleri açısından da teşvikler var, KDV muafiyeti var" diyen Babacan, linyit ile ilgili bu yatırım teşvikinin Türkiye'nin gaz ve petrole olan bağımlılığını azaltma amaçlı olduğunu aktardı.

Türkiye'nin enerji açısından bir geçiş yolu olduğunu söyleyen Ali Babacan, Türkiye'nin, petrol ve gaz rezervlerinin üçte birinin olduğu bir bölgenin ortasında yer aldığını, bir çok gaz ve petrol boru hattının Türkiye'den geçtiğine dikkati çekerek, TANAP'a atıfta bulundu.

Irak-Türkiye petrol boru hattının da Türkiye'den geçtiğini hatırlatan Başbakan Yardımcısı, Türkiye'nin Avrupa'nın ihtiyacı olan enerji kaynaklarının çeşitliliğini sağladığını vurguladı.

Ali Babacan, konutlarda, ulaşımda, sanayide ve aynı zamanda şehirlerin aydınlatma sistemlerinde de enerji verimliliğinin önemli bir konu olduğunu belirterek, enerji verimliliği projelerine yatırım yapanlara yeni bir teşvik paketi hazırlığından bahsetti.

Düşük faizli kredilerle teşvik sağlanacak projeler neticesinde aylık enerji faturalarında kaydedeğer düşüşler yaşanacağını belirten Babacan, her zaman enerji ithalatını azaltacak yeni fikir ve projelere açık olduklarını ve bu alanda kullanılan yeni teknolojileri görmek istediklerini belirtti.

Konuşmasının ardından beraberindeki heyetle fuar alanını gezen Babacan, güneş enerjisiyle çalışan yeni buluşları ve inovasyon ürünlerini yakından incelerken, yetkililerden detaylı bilgi aldı.

Daha sonra, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ev sahipliğinde gerçekleşen bir toplantıya katılan Babacan, iş dünyası temsilcileriyle yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerjide farklı modeller aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN