Nükleer bütçeye girdi

Giriş Tarihi: 27.10.2013
Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Stratejisi'ni açıkladı. Buna göre nükleer güvenlik ve emniyet için tıpkı BBDK, EPDK gibi düzenleyici kurum oluşturulacak. Enerji Bakanlığı'nın 2014 bütçesinde nükleer enerjiye ilişkin hükümetin atacağı adımları içeren "Nükleer Enerji Strateji" de yer aldı. Buna göre nükleer enerji konusunda bakanlık şu adımları atacak:
DÜZENLEYİCİ KURUM: Nükleer güvenlik ve emniyetin temin edilmesi amacıyla tıpkı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) gibi, nükleer enerjiyle ilgili bir kurum kurulacak. Kurum, vatandaşların, eşyaların ve çevrenin nükleer hasarlara karşı korunması için güvenlik ve emniyet standartlarını tespit edecek, uygulamaları denetleyecek.
TEKNOLOJİ TRANSFERİ: Uluslararası işbirliğiyle kurulacak nükleer güç santralleriyle Türkiye'ye teknoloji transferi yapılacak.
MÜHENDİS EĞİTİMİ: Nükleer enerji stratejisinin uygulanabilmesi için yetkin ve yeterli sayıda insan yetiştirilecek.
YERLİ ÜRETİM: Özel sektörün ilgisini ve kapasitesini artırmak için uluslararası işbirliğiyle kurulacak santralların inşasında Türk şirketlerinin kademe kademe katılımı sağlanacak. Bu katılım her geçen yıl giderek artacak.
ÇEVRE KORUNACAK: Nükleer güvenlik konusundaki düzenleyici ve denetleyici kurumun yanı sıra Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte çalışacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nükleer bütçeye girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN