Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petkim'in hedefi Tüpraş'ı sollamak

Giriş Tarihi: 27.10.2013

Socar Türkiye Başkanı Yavuz, 17 milyar dolar yatırım ile enerjideki rakipleri Koç Holding'i geçeceklerini söyledi

Petrokimya devi Petkim'i 2008'de satın alarak Türkiye enerji sektörüne giren Socar, hedef büyüttü. Firmanın 2018 hedefi ciroda 15 milyar dolar, 2023 hedefi ise Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi olarak rakibi Tüpraş'ın sahibi Koç'u sollamak. Socar CEO'su Kenan Yavuz, özelleştirme bedeliyle birlikte planlanan toplam yatırımların tutarının 9.8 milyar dolar olduğunu TANAP'la birlikte 17 milyar dolara çıkacağını belirtti. CEO Yavuz, "Bence gerçekleştirilemeyecek bir hedef değil. 2023'te en büyük sanayi firması olacağız. Türkiye tarihinin en büyük doğrudan yatırımcıyız. Şimdiye kadar Türkiye'de rafinerişi devlet yaptı. Hem en büyüğüz hem de en babayiğit şirketiz. 2018'i tamamladığımızda 15 milyar dolar cirosu olan bir şirket haline geleceğiz. İkinci faz da tamamlanınca 2023 yılında hedefimiz 1 numara olmak. Burada 10 bine yakın insan çalışacak" şeklinde konuştu.

TEŞVİK KAZANDIRDI

Yavuz, stratejik yatırım kapsamında devlet teşvikleri arasına girdiklerini ve 1 numaralı teşvik belgesini 5 Aralık 2012'de aldıklarını belirtti. Kenan Yavuz, bu sayede yatırımlarından ve diğer maliyetlerinden toplamda 1.5 milyar dolar fayda sağladıklarını söyledi.

EXPO İZMİR İÇİN HERKES ÇALIŞMALI
Aynı zamanda EXPO 2020 İzmir İşadamları Komitesi Başkanı olan Kenan Yavuz, konuyla ilgili olarak, "EXPO'yu alırsak muhteşem bir iş çıkaracağız. İzmir'i dönüştürecek ve dünya ligine çıkaracak bir etkinlik olacak" dedi. Yavuz, oylama öncesi son iki ayda tam bir EXPO seferberliğine ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek, STK'lar ve iş dünyası konuyu sahiplenmeli" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petkim'in hedefi Tüpraş'ı sollamak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN