Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünzile kaç koyun ediyor?

MUKADDER, Sabancı Vakfı'nın desteğiyle Van ve Muş'ta ev ev dolaşarak kadınlarla konuştu. Derneğin araştırmasına göre bölgedeki kadınların yüzde 74'ü 7-17 yaş arasında evlendiriliyor

Giriş Tarihi: 27.10.2013
Sezen Aksu yıllar önce "Ünzile kaç koyun ediyor" diye haykırdığında, birçok insana bu, kurmaca bir hikâye gibi gelmişti. Aysel Gürel'in yazdığı şarkının yarattığı yürek acısı, böyle bir ticaretin gerçekte söz konusu olmayacağı düşüncesiyle çok da uzun sürmüyordu. Oysa bugünün rakamlarıyla dünyada tam 14 milyon Ünzile, çeşitli nedenlerle daha ergen olmadan evlendiriliyor. Türkiye'de çocuk gelin dramıyla mücadele 2006'dan bu yana Sabancı Vakfı'yla birlikte anılıyor. Vakfın Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, Muş Kadın Derneği (MUKADDER) ve Uçan Süpürge'ye hibe desteği verdiklerini belirtti. Koyunsağan, 54 ildeki çalışmalar sonucunda çocuk gelinler dramının Meclis'e taşındığını belirtti. Koyunsağan, "Bu konuda güvenilir ve güncel veri toplanması gerekliliği ortaya çıktı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın desteğiyle toplantılar yapıldı. MUKADDER'in saha çalışması önemli bir karneyi ortaya koydu" dedi.

FARKIN DALIK YARATTIK
Muşlu 5 kadının kurduğu MUKADDER Yönetim Kurulu Başkanı Elif Çetinbaş, konunun kamu ve özel sektörce önemsenmeye başlandığını söylüyor. Van ve Muş'ta 3 bin kişiyle görüştüklerini belirten Çetinbaş, farkındalık ve bilinçlenme düzeyinde ortalama yüzde 11'lik gelişim kat ettiklerini vurguladı. Projelerle erken yaşta evlilikle ilgili düşüncelerin değiştiğini anlatan Çetinbaş, "Kız çocukları için burs bularak, okula gitmelerini sağlıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünzile kaç koyun ediyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN