Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Van'a son iki yılda 5 milyarlık yatırım

Başbakan Erdoğan, Van'da 1.5 milyar TL'yi bulan yatırımın toplu açılışını yaptı. Erdoğan, "Depremin ardından 2 yılda, şehirde 5 milyar liralık yatırım yaptık" dedi

Giriş Tarihi: 27.10.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Van'da yapılan ve toplam değeri 1.5 milyar TL'yi bulan yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi. Depremden sonra geçen iki yılda yapılan yatırımların toplam değerinin 5 milyar TL'yi bulduğunu ifade eden Erdoğan, Van'ın kendi tersanesinde ürettiği iki feribotun da gelecek yıl hizmete gireceği müjdesini verdi. Erdoğan, depremden hemen sonra bakanların bürokratları ile Van'ı yeniden inşa etmek için çalışmaya başladıklarını ifade ederken, "Van'ı hiçbir zaman kendi kaderine bırakmadık" dedi.

KADERİNE BIRAKMADIK

Erdoğan, Van Beşyol Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde şunları söyledi: "Depremden hemen sonra tüm imkânlarımızla Van'ın yardımına koştuk. Depremin olduğu gece Van'daydık. Gece Erciş'e geçtik. Sokak sokak dolaştık. Bakanlarımız burada adeta karargah kurdu. Yoğun bir çalışmayı STK'larla beraber yürüttüler. Ben o çalışmaları hiçbir zaman unutamam. O bir akıncı, kardeşlik ruhuydu. Van'ı asla kendi kaderine bırakmadık. Burası bizim canımızdır."

TARİHİNDE BÖYLE YATIRIM YOK

Van'ı depremden sonra adeta yeniden inşaa ettiklerini de belirten Erdoğan, iki yılda Van depremi için kullanılan kaynağın 5 milyar TL'yi bulduğunu söyledi. "Van tarihinde böyle bir yatırım görmedi" diyen Erdoğan, "Çünkü yeni bir Van inşa etmemiz gerekiyordu. Asla durmayacak, bununla yetinmeyeceğiz. Şehrin tüm yaralarını sarana kadar çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Yatırımlar hakkında da bilgi veren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğitim kurumları yüzme havuzları, sağlık ocakları, 112 istasyonları, aile sağlığı merkezleri, bölünmüş yollar yaptık. Çeşitli altyapı yatırımlarının yanında TOKİ'nin 267 milyon liralık yatırımla tamamladığı 2 bin 644 konutu bugün hizmete açıyoruz."

DENİZ KENARINA MİLYONLUK TERSANE
"Van denizi olan bir kentimiz" diyen Erdoğan, şunları söyledi: "Varsın haritalarda göl diye geçsin. Biz sizlerin dediği gibi 'Van Denizi' diyoruz. Bölgedeki demiryolu taşımacılığı denizin üzerinden yapılıyordu. Trenle yük dolu vagonlar geliyor. Orta Asya'dan gelen yükler Batı'ya, Batı'dan gelen yükler Doğu'ya Van Denizi üzerinden taşınıyor. Burada da zorluklar vardı. Fi tarihinden kalan 2 feribot 12 vagon taşıyordu. Sadece burası değil, ülkemiz rekabetten kaybediyor. 'Bu Van'a yakışmaz' dedik. Van Denizi kenarına bir tersane yaptık. Yatırım bedeli 221 milyon olan her biri 50 vagon taşıyan iki feribotu burada inşa ediyoruz. Bu çalışmalar sonucunda gemi başına 400 ton olan taşıma kapasitesi 2 bin tona çıktı.

'ŞEHİRDE 18.628 KONUT İNŞA ETTİK'
TOKİ'nin Van'da inşa ettiği toplu konut sayısının 18 bin 628'e ulaştığını belirten Başbakan Erdoğan, "Biz ne söz vermiştik, 17 bin 489. Bu rakamı aştık. Ayrıca pek çok fabrikanın yanında 100 milyon liralık 2 otel ve 127 milyon liralık yatırım olan Edremit Aşkale Çimento Fabrikası yeni üretim hattı da bu yatırımlar arasında bulunuyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van'a son iki yılda 5 milyarlık yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN