Sanayici 2014'ten daha da umutlu

Giriş Tarihi: 28.10.2013 11:54 Güncelleme Tarihi: 28.10.2013 11:54

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Türk sanayicileri ve iş adamlarının 2014 yılı ekonomisinden daha da umutlu olduklarını belirterek, "Ekonomik veriler 2013'te nasılsa, 2014'te de aynısını beklemek bizim hakkımızdır, 2014'ten daha da umutluyuz. Sadece hakkımız anlamında değil, o gayreti gösteriyoruz ve sonuçlarını da alıyoruz" dedi.

Olpak, ülke ekonomisinin 2013 yılında gerçekleşen göstergelerini değerlendirdi. 2013 başlarında birilerinin ekonomiyle alakalı çok kötü senaryolar yazmaya başladığını ifade eden Olpak, "Bu senaryoların ardından ekonomimizde önce 2,9'luk bir büyüme gerçekleşti. Daha sonra da bundan çok kötü geleceği iddia edilmesine rağmen 4,4'lük bir büyüme ile karşı karşıya kaldık" diye konuştu.

Olpak, MÜSİAD açısından baktıklarında bu rakamların kendileri için bir sürpriz olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bu veriler, rakamlar bizim için bir sürpriz değildi. Hükümetin yüzde 4 bandında hedeflediği bir büyüme vardı, yüzde 4'ün belki virgüller bazında biraz altında gerçekleşebilirdi. Yılın üçüncü çeyreği tamamlandı, şu anda verilerin açıklanmasını bekliyoruz. Biz kesinlikle kötü bir tablo beklemiyoruz. 2013 ekonomik anlamda gayet istikrarlı ve başarılı geçmiştir."

Yılın tamamlanmasına 2 ay kaldığını ve artık 2014'ün konuşulması gerektiğine işaret eden Olpak, Türk sanayicileri ve iş adamlarının 2014 yılı ekonomisinden daha da umutlu olduklarını belirterek, "Biz bu ivmeyle devam edersek söz edilen yüzde 4'lük ekonomi bandını, bu ülke açısından son derece gerçekleşebilir bir rakam olarak görüyoruz. Gönlümüzden daha fazlaları geçiyor. Ama bir başka gerçeği de unutmayalım, biz yüzde 4,4 büyüdüğümüz çeyrekte, Avrupa Birliği, 7 çeyrektir büyümesini durdurarak ancak yüzde 0,1 büyüyebilmişti. Böyle bir çevrede, böyle bir yatırım ortamının içerisinde olduğumuzu unutmamalıyız" diye konuştu.

Olpak, MÜSİAD'ın büyümesi ve ekonomiye katkısı ne derece önemliyse Türkiye'nin de son yıllarda kaydettiği aşamanın o derece değerli olduğunu söyledi. Mali göstergelerin iyi olduğunu, dengeli büyüme rakamlarına nazaran istihdam artışının sürdüğünü bildiren Olpak, "Şimdi uzun vadede büyümemizi, üzerine bina edeceğimiz ekonomik mimarinin kurgusunu oluşturmaya gayret etmeliyiz" ifadesini kullandı.

"Ekonomik veriler 2013'te nasılsa, 2014'te de aynısını beklemek bizim hakkımızdır, 2014'ten daha da umutluyuz" diyen Olpak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sadece hakkımız anlamında değil, o gayreti gösteriyoruz ve sonuçlarını da alıyoruz. İş adamı, daha fazla yatırımı yapmak için ne ister? Huzur, güven ve istikrar ister. Bugün siyasi istikrarın sağlamış olduğu sonuçları ekonomik istikrarla birlikte görebiliyoruz. Güven ortamı oluşmuştur. Türkiye birçok ülkeye göre huzur ve güven noktasında ayrışmıştır. Sonrasında bizim ihtiyacımız olan alanlardan birisi de huzur ortamıydı. Huzur ortamını da hem çatışmalar anlamında hem de iç barış anlamında baktığımızda 'Demokratikleşme Paketi' ile daha fazla sağlayabileceğimizi düşünüyoruz ve biz bunu MÜSİAD olarak destekliyoruz."

Olpak, Türkiye'nin geleceğinde, sağlayacağı kalkınmada özel sektörün çok daha büyük bir rolü olacağına dikkati çekerek, "Gençliğin ve özel sektörün dinamizmini arkasına almış bir ülkenin 10 yıl içinde 500 milyar dolar ihracata, 2 trilyon dolar gayri safi yurt içi hasılaya erişmesi hayal değildir" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayici 2014'ten daha da umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN