Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1.1 milyar tüketiciyi Türk yönetecek

Giriş Tarihi: 29.10.2013

23 ülkenin üye olduğu, 1.1 milyar tüketiciyi kapsayan ERRA'nın başkanlığına EPDK üyesi Alparslan Bayraktar getirildi. Bayraktar, "Enerji piyasamız takdir ediliyor" dedi

Dünyanın enerji merkezlerinden biri olmayı hedefleyen Türkiye'nin son 10 yılda gösterdiği başarılar liderlik yolunu açtı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Üyesi Alparslan Bayraktar, 23 üye ülkesi ile Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika olmak üzere 4 kıtayı ve yaklaşık 1.1 milyarlık nüfusu içine alan bölgeyi kapsayan Dünya Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği'nin (ERRA) Başkanı oldu. Bayraktar, 43 milyon metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren, düzenlemeye tabi 5 bin 200 şirket ile toplam elektrik tüketimi Türkiye'nin 26 katı olan bir piyasayı yönetecek.

2015 ZİRVESİ

SABAH'a konuşan Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin geçtiğimiz 10 yılda enerji piyasalarının serbestleştirilmesinde kat ettiği uzun mesafenin uluslararası arenada birçok açıdan takdir edildiğini ve örnek alındığını söyledi. "Yaptıklarımız ve yapmayı düşündüklerimizle bizim enerjide dünyaya söyleyeceğimiz çok şey var" diyen Bayraktar, küresel ölçekte enerjinin oyuncularını bir araya getiren WFER'in de 2015'te İstanbul'da yapılacağını açıkladı.

DÜNYAYA AÇILIYORUZ

Türk yatırımcıların artık dünya ölçeğinde iş yaptığına da değinen Alparslan Bayraktar, şöyle konuştu: "ERRA'ya üye ülkelerin piyasa yapıları hakkında edindiğimiz bilgi de bizim için çok kıymetli. Çünkü Türk yatırımcılar artık dışarı açılıyor. Bundan sonra, hedefledikleri piyasalar hakkında kapsamlı bilgiyi ilk elden yani bizden alabilecekler. Bu noktada daha etkin bir bilgi paylaşımı ortamı oluşturulacak. Bunun yatırımcılarımızın uluslararası başarısına katkı sağlamasını öngörüyoruz."

DÖRT KITAYI KAPSIYOR
ERRA 23 üyesiyle Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika olmak üzere 4 kıtayı ve yaklaşık 1.1 milyarlık nüfusu içine alan bir bölgeyi kapsıyor.
43 milyon metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren düzenlemeye tabi 5 bin 200 şirket ile toplam elektrik tüketimi 6500 Tws/yıl olan bir piyasayı yönetiyor.
Birliğe üye ülkelerdeki kurumlarda toplam çalışan sayısı 4 bin 500. Organizasyonun üyeleri arasında Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Kazakistan, Suudi Arabistan, ABD gibi önemli enerji üreticisi ülkeler ile Polonya, Ukrayna, Macaristan, Baltık Ülkeleri ve Afrika Kıtası'ndan ECOWAS bulunuyor.

AFRİKA'DA ERRA'YI TEMSİL EDECEĞİM
Afrika'nın önemli olduğunu anlatan Bayraktar, "20-21 Kasım'da Gambia'da düzenlenecek 4'üncü Bölgesel Elektrik Düzenleme Forumu'na ERRA'yı temsilen katılacağım. Elektrikte bölgesel piyasa oluşturmada karşılaşılan zorluklarla ilgili konuşma yapacağım" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1.1 milyar tüketiciyi Türk yönetecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN