Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Poseidon yola çıktı

Giriş Tarihi: 29.10.2013 12:28 Güncelleme Tarihi: 29.10.2013 17:03

Türkiye'nin kı­ta sa­han­lı­ğı için­de­ki Do­ğu Ak­de­niz ve Ka­ra­de­ni­z'­de bol­ca bu­lun­du­ğu tah­min edi­len Me­tan Hid­rat ga­zı ile il­gi­li Al­man Po­se­idon ge­mi­si araş­tır­ma yap­mak üze­re yo­la çık­tı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü'nden Prof. Dr. Günay Çifçi, Avrupa Birliği ülkelerinin metan hidrat gazı ile ilgili geçen ay Brüksel'de toplantı yaptığını hatırlatarak, "1 metreküp katı haldeki metan hidrat gazı 164 metreküp gaz içeriyor. Türkiye'nin bu gazı kullanılır hale getirmesi halinde enerji ihtiyacı yüksek oranda azalacaktır" dedi.


ARAŞTIRMA 4 HAFTA SÜRECEK

Bugün gazetesinden Şeyda Burcu İkiz'in haberine göre; Almanya'daki Bremen Üniversitesi Deniz Bilimleri Araştırma Merkezi (MARUM), Poseidon isimli araştırma gemisiyle Akdeniz'de 4 hafta sürece araştırma gezisine çıktı. Günay Çifçi, metan hidrat gazını, doğalgazın buz kristalleri ve katı haldeki şekli olarak açıklayarak, dünyada 'yanan buz' olarak bilindiğini söyledi.


PETROL VE DOĞALGAZIN HABERCİSİ

"Metan hidrat gazının bulunması, derinlerde doğalgaz ve petrolün varlığına da iyi bir işaret" diyen Çifçi, denizde yapılan petrol, doğalgaz amaçlı çalışmalarda bir tek kuyunun maliyetinin 200 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, petrol şirketlerinin bu konuda yatırımları olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Bugün
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Poseidon yola çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN