Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Brezilya'ya un ihraç ettik

Giriş Tarihi: 31.10.2013 11:29 Güncelleme Tarihi: 31.10.2013 13:28

Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Gurubu’nun sektörün ihracatını artırmaya yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Brezilya’ya un ihracatı gerçekleştirildi.

Başta, Ekonomi Bakanlığı ve Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (OAİB) olmak üzere sektörün dünya pazarlarında daha aktif hale gelmesi için kurulan Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Gurubu tarafından düzenlenen ticaret heyetleri, fuarlara katılım, alım heyeti gibi organizasyonlar meyve vermeye başladı. OAİB Yönetim Kurulu Başkanı ve Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Turgay Ünlü, "Brezilya'nın un ihracatında en büyük tedarikçi ülkesi olan Arjantin'deki üretim düşüşü nedeniyle bu ülkeden yapılan ithalatın gerilediği, fiyatların yükseldiği ve ithalatın büyük oranda ABD'den yapıldığı bilgisi edinildi. Düzenlediğimiz organizasyonlar akabinde Türk un ihracatçıları, Brezilyalı firmalarla bağlantılara geçerek Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu ülkeye, tam 653 ton buğday unu ihracatı gerçekleştirdi." dedi. Ünlü ayrıca, Türkiye'nin 2013 Eylül sonu itibarıyla yaklaşık 654 milyon ABD Doları tutarında buğday unu ihracatı gerçekleştirildiğinin altını çizdi.


2023'TE 2,5 MİLYAR ODLAR İHRACAT

Dünya buğday unu ihracatında lider konumunda yer alan Türkiye'nin geçmiş yıllarda olduğu gibi 2012 yılında yaklaşık 2 milyon ton ve 842 milyon dolar ihracatı ile dünyada birinci sırada olduğunu kaydeden Ünlü, 2023 Türkiye ihracat stratejisinde buğday ununun da yer aldığı un ve unlu mamuller sektöründeki toplam ihracat hedeflerinin ise 2,5 milyar dolar olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brezilya'ya un ihraç ettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN