Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2018'de ekonomi 1.3 trilyon $

5'inci İzmir İktisat Kongresi'nde konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 5 yıllık Kalkınma Planı'na vurgu yaptı. Yılmaz, "2018'e geldiğimizde ekonomik büyüklük 1.3 trilyona, kişi başı gelir 16 bin dolara ulaşacak. İhracat hedefi ise 227 milyar dolar" dedi

Giriş Tarihi: 1.11.2013
5'inci İzmir İktisat Kongresi'nin ikinci gününde ekonominin geleceğine dair önemli hedefler açıklandı. "Yüksek ve İstikrarlı Büyüme Perspektifinde Türkiye Ekonomisi" konulu panelin moderatörlüğünü yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 5 Yıllık Kalkınma Planı'nın kapsamına ilişkin bilgi verdi. 2018'de ekonominin 1.3 trilyon dolara ulaşacağı öngörüsünde bulunan Yılmaz, "İhracat hedefini 227 milyar dolar olarak belirledik. Kişi başı gelir öngörümüz ise16 bin dolar. İstihdamı artırmayı, işsizliği düşürmeyi hedefliyoruz" dedi. Türkiye'nin 2023 hedefine ulaşması için büyümeye devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Cevdet Yılmaz, şöyle konuştu: "Çünkü büyümeyen bir ekonomide istihdam yaratmanız, kamu harcamalarında arzu ettiğiniz politikaları uygulamanız mümkün değil. Türkiye büyümeye devam etmelidir ama 90'lı yıllarda olduğu gibi bir ileri iki geri, yani istikrarsız olmamalıdır."

YEŞİL BÜYÜME ÖNEMLİ

Ekonomide kaliteli bir büyüme sağlamak gerektiğine de değinen Yılmaz, "yeşil büyüme" kavramına dikkat çekti. Yılmaz, "Çevreyle büyümeyi eşzamanlı yapmalıyız. Büyümenin tüketimden mi üretimden mi kaynaklandığı da çok önemli" şeklinde konuştu.

Orta gelir tuzağını gençlerle aşarız
MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, işadamlarının güven ve istikrar ortamı istediğini belirtti. Olpak, kalkınma yolunda yeni eşiğin orta gelir tuzağı olduğunun altını çizerek, "Bu eşiği üretmeyi ve kullanmayı bilen, eğitimli gençlerle aşabiliriz" dedi. Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı ise kira sertifikalarını önümüzdeki dönemde proje finansmanı için kullanacaklarını söyledi. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal da Vergi Usul Kanunu taslağını yıl sonuna kadar Başbakanlık'a göndereceklerini belirtti.

Türkiye'nin makroekonomisi sağlam
IMF Türkiye Temsilcisi Mark White Lewis de katıldığı panelde, Türkiye'de finansal istikrar alanında elde edilen kazanımların önemli olduğunu ifade etti. Lewis, "Ekonomi temelleri güçlü bir ülke olan Türkiye küresel krizde iyi bir performans ortaya koydu. Türkiye'nin makroekonomisi sağlam" dedi. Faiz oranlarının düşmesiyle büyümenin desteklendiğini belirten Lewis, "Tasarruf için enflasyon oranı belirleyici" diye konuştu.

Bireysel kredi artışı yavaşlamalı
Ban kacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mukim Öztekin, bireysel kredilerde 10 yılda 17 kat büyüme olduğunu vurguladı. Öztekin, "Bu düşürülmeli. Ticari krediler 8.3 artarken bireysel onu ikiye katladı" dedi. Öztekin, bankaların sermaye kaldıraç oranlarına ilişkin düzenlemenin birkaç güne çıkacağını söyledi.

Büyüme artık eşit paylaşılıyor
Dünya Bankası Ankara Temsilcisi Will Wiseman da İzmir İktisat Kongresi'nin panelistleri arasındaydı. Wiseman, "Kişi başına tüketimde Türkiye, 5 yılda yüzde 5'lik artışla ortalamanın üzerinde büyüdü. Asıl önemlisi büyüme oranları nüfusun bütün kesimleri tarafından paylaşılır hale geldi" diye konuştu.

Realite raporlardan daha parlak
Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı da Türkiye'nin potansiyelinin altında yatırım çektiğini ifade etti. Yatırım değerlerinin realitede değişim yaşadığını söyleyen Aycı, "Potansiyelimiz Türkiye'yi başka yere koyuyor. Türkiye kağıt üzerinde gerçekte olduğundan çok daha riskli görünüyor. Oysa gerçekte yatırım ortamı daha güçlü" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2018'de ekonomi 1.3 trilyon $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN