Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başçı 'gevşeme yok' dedi dolar düştü

Merkez, yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti. Başkan Başçı, "Enflasyon düşene kadar gevşemeyeceğiz" dedi. Dolar düştü

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Merkez Bankası yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Bu yıl için enflasyon tahmini 0.6 puan artırılarak yüzde 6.8'e, 2014'te ise 0.3 puan yükseltilerek yüzde 5.3'e revize edildi. Başkan Erdem Başçı, TL'yi savundu. 'Gevşemeyeceğiz' mesajını veren Başçı'nın açıklamalarından sonra dolar düştü. Amerikan Merkez Bankası Fed'in önceki günkü açıklamalarından sonra 2 TL'ye yaklaşan dolar/TL 1.98'e geriledi. Başçı, "Mesajımız şu; enflasyona odaklı para politikası devam ediyor, para politikasında gevşeme beklemeyin. Biz belirliği artırdıkça ve temkinli duruşumuzu korudukça, TL'nin değer kazanma ihtimali var" dedi.

MAKSİMUM 10 MİLYAR

Daha önce 1.92 TL'lik kur tahmini veren Başçı, bu kez yorum yapmadı. Başçı, "Faizlerde yüzde 4.5 arka planda kalacak, ön plandaki oran enflasyon düşene kadar yüzde 6.75 olacak" diye konuştu. Başçı, haftalık fonlamanın bakiyesinin yıl sonuna kadar maksimum 10 milyar liraya kadar artacağını söyledi.

Petrol tahmini 109 $
ERDEM Başçı, döviz kurunun enflasyonu temel mal grupları üzerinden etkilediğini, TL'deki değer kaybının 2013 enflasyonuna 0.4 puan artırıcı etki yapacağını söyledi. Petrol tahmini de 107'den 109 dolara güncellendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başçı 'gevşeme yok' dedi dolar düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN