Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eskiden yatıp-kalkıp paraya sıfır atarlardı

562 milyar doları yöneten şirketlerin CEO'larına 'istikrar' vurgusu yapan Başbakan Erdoğan, "Eskiden sürekli para basılırdı. Akşam yatıp, sabah kalkar paraya sıfır atılırdı. Biz mali disiplini sağladık" dedi

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Yatırım Danışma Konseyi'nin 8'incisi İstanbul'da yapıldı. Ciroları 562 milyar doları aşan 16 dev şirketin CEO'su nükleer santral, hızlı tren, telekomünikasyon, enerji ve ulaşım projelerini masaya yatırdı. Amerikalı enerji şirketi Allied'ın Türkiye'ye 4 milyar dolarlık yatırım yapacağı belirtildi. Sağlık sektöründen tek katılımcı firma olan Medtronic de yatırım sinyali verdi. Konseyin açılış konuşmasını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yabancıların Türkiye'yi güvenli liman olarak gördüklerini belirterek, hem ekonomideki gelişmeleri hem de yatırım ortamını iyileştirmek için yaptıkları çalışmaları anlattı. "Artık küresel ölçekte şirketlerin bölgesel yönetim merkezi haline geldik" diyen Başbakan, aralarında Eskişehir, Samsun, Konya, Mardin, Erzurum, Kars ve Sivas'ın da yer aldığı 18 yerde lojistik merkezi kuracaklarını söyledi. Erdoğan, 11 yıl boyunca seçim ekonomisine asla müsaade etmediklerini belirterek, "Asla 'ekonomideki disiplini bozalım' yoluna başvurmadık" dedi.

MALİ DİSİPLİN SAĞLADIK

Türkiye'nin istikrara kavuştuğunu söyleyen Erdoğan, "Eskiden ortalama seçim dönemi 16 aydı. Biz geldikten sonra ilan edilen süre ne ise ona çıktı" diye konuştu. Seçim dönemlerinde uygulanan ekonomi politikalarını da eleştiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Her bir seçim, popülist ekonomi politikalarının uygulanmasını beraberinde getirirdi. Merkez Bankası'na sürekli para bastırılırdı. 1'in yanında 6 sıfır vardı. Akşam yatıyorlardı, sabah kalkıyorlardı bir sıfır... Biz mali disiplini tesis ettik."

Allied 4 milyar $ yatırım yapacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, toplantıya 4 milyar dolarlık yatırım yapacak Amerikalı enerji şirketi Allied'ın da katıldığını belirterek, "Kömürden kimyasallar elde edecekler. Türkiye'nin ithal etmek zorunda kaldığı alanda üretim yapacaklar. Üre ve amonyak başta olmak üzere" dedi. Çağlayan, Çankırı'da Dunlop lastiklerinin üretimini yapacak olan yabancı ve yerli firmanın ortaklığının temelini atacaklarını da kaydetti. Çağlayan, Türkiye'nin 2023'e giden yolda 250 milyar dolardan fazla yatırım yapacak olmasının firmaları ilgilendirdiğini söyledi.

Alstom tren ve nükleerle ilgili

Alstom CEO'su Patrick Kron, hızlı tren ihalesi ve nükleer santral projesinin türbinlerinin tedariki ile ilgilendiklerini söyledi. Dünyadaki nükleer türbinlerin üçte birini Alstom'un verdiğini belirten Kron, "Tren buji şasilerinin üretimi için Türk şirketle ortaklık planlıyoruz" dedi. Alstom Türkiye Başkanı Adil Tekin de Duray Ulaşım ile ön anlaşma imzalandığını söyledi.

Çözümün parçası olmak istiyoruz

Bu yıl etkinliğe tıbbi cihaz üreticileri adına katılan ve sağlık sektöründen tek katılımcı firma olan Medtronic'in Başkanı ve CEO'su Omar Ishrak da "Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde yaptığımız yatırımlar, bu bölgeye verdiğimiz önemi gösteriyor. Bu gibi toplantılar vesilesiyle hükümetlerle işbirliği yaparak çözümün parçası olmak arzusundayız" diye konuştu.

Bahreynli Ahli United Bank'ın gözü Türkiye'de

Bahreyn merkezli Ahli United Bank'ın CEO'su Adel el-Labban, Türkiye dahil olmak üzere dört ülkede şirket satın almayı düşündüklerini söyledi. El-Labban, henüz faaliyette olmadıkları Birleşik Arap Emirlikleri, S.Arabistan, Katar ve Türkiye'ye gelmek istediklerini belirtti.

Huawei 4G yatırımına talip oldu

Çinli Huawei Technologies Kurumsal Başkan Yardımcısı Chen Lifang, Türkiye'nin 4G altyapısını kurmaya talip olduklarını söyledi. Buradan yılda 100 milyon dolarlık alım yaptıklarını belirten Lifang, "Huwaei olarak 4G teknolojisinin altyapısını kurmak istiyoruz" dedi.

Kimler katıldı?

Konseye Dünya Bankası, Air Liquide, Alstom, Avrupa Yatırım Fonu, Burgan Bank Grubu, Citigroup, Eldorado Gold Corporation, Energy Allied International, E. ON SE, Hitachi Ltd, Huawei Technologies Co Ltd., Khazanah Nasional Berhad, Medtronic, Nesma Holding., Sumitomo Rubber Ind Ltd., Thyssenkrupp AG, VINCI katıldı.

Rifat Bey anlaman lazım

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında tercümede arıza oldu. Erdoğan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun "Ses gelmiyor" sözleri üzerine espri yaparak, "Rifat Bey, senin konuşmamı anlaman lazım" demesi konukları güldürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskiden yatıp-kalkıp paraya sıfır atarlardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN