Körfez'e serbest bölge

Giriş Tarihi: 1.11.2013

Türkiye, Körfez'in yeni gözdesi olan Ras Al Khaimah ile serbest bölge anlaşmasına imza attı

Türk firmalarının ilgisinin giderek arttığı Körfez Bölgesi'nde önemli bir adım atıldı. Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı yedi emirlikten biri olan ve Dubai'ye 70 kilometre uzaklıktaki Ras Al Khaimah'la (RAK) 'serbest bölge anlaşması' imzalandı. Serbest Bölge statüsünde olan, 106 ülkeden 6 binin üzerinde şirketin faaliyet gösterdiği RAK'ta 480 Türk firması var. Türkiye Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü ile RAK arasında imzalanan anlaşma kapsamında bölgede temsilcilik açılacak.

STRATEJİK PAZAR
İmza töreninde konuşan Şeyh Ahmad Saqer Mohamed Al Qasemi , "Türkiye, RAK Serbest Bölgesi ve buradaki şirketler için çok önemli ve stratejik bir pazar. Bu vesileyle, birçok sektörde daha yakın işbirliklerinin kurulması konusunu ele aldık" dedi. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit de yapılan sözleşmeyle Türkiye'deki serbest bölgelerde yer alan şirketlere yeni iş ve çevre edinme fırsatı sağlanacağına vurgu yaptı.

UCUZ İŞÇİ, DÜŞÜK VERGİ
RAK'a en çok Hindistan, İngiltere, Mısır, Almanya, Fransa, Kanada ve Türkiye gibi ülkelerden gelen şirketler yatırım yapıyor. Ucuz işçilik ve kira avantajı sunan bölge, Afrika ile Ortadoğu pazarına ulaşmak isteyen firmaların ilgisini çekiyor. İşçilik maliyetlerinin yarı yarıya ucuz olduğu bölgede, halihazırda 850 Türk şirketinin ajans ve markası faaliyet gösteriyor. Bölgede 10 günde şirket açılabiliyor. Yüzde 100 mülkiyet hakkı tanınan RAK'ta, yatırımcılara tüm ithalat ve ihracat vergilerinden muafiyethakkı sağlanıyor. Sermaye ve kâr kazançlarının tamamen transfer edilebilmesine de imkân veriliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez'e serbest bölge
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN