Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sukukun merkezi İstanbul olacak

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi'nin açılışını yaptı. Merkezin kuruluş amacının İslami finans konusunda bilgi paylaşımı olduğunu belirten Babacan, "Buranın İslami finans konusunda düzenleyici ve kurumsal altyapının güçlendirilmesi gibi amaçları var" dedi.

1.5 TRİLYON DOLARLIK HACİM

Dünyada 1.5 trilyon dolar civarında faizsiz finansal varlık bulunduğunu anlatan Babacan, şöyle konuştu: "2006'da dünyada 20 milyar dolarlık kira sertifikası ihraç edildi. 2012'de bu rakam 130 milyar dolara ulaştı. Hazine şimdiye kadar 5 ayrı ihraç gerçekleştirdi." Faizsiz finansman araçlarının önce Güneydoğu Asya'da uygulanmaya başladığını dile getiren Babacan, "Uygulama daha sonra Körfez'e ve Batı'ya da kaydı. Yeni açılan merkezle, İstanbul da İslami finansta küresel boyutta bir şehir haline gelecek" diye konuştu. Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim da buranın bir bilgi merkezi olacağını belirterek, "Türkiye Dünya Bankası'na bağlı ikinci büyük ülke ve büyüyen önemli bir bölgesel oyuncu" dedi. Kim, yazılı açıklamasında ise Türkiye ekonomisini övdü.

Vakıfbank'ın devri tek yasayla olur
BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, Vakıfbank özelleştirmesi ve kamunun kuracağı katılım bankasıyla ilgili de konuştu. Babacan, "Hem Vakıfbank hisselerinin Hazine'ye devri hem de kamunun kuracağı katılım bankaları 8-9 maddelik tek bir yasayla olabilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sukukun merkezi İstanbul olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN