Obezite vergisi masada

Maliye Bakanı Şimşek, obezite vergisi konusunda fikir jimnastiği yaptıklarını belirterek, "Dünya örneklerini inceliyoruz. İçerik ve girdilere bakacağız" dedi

Giriş Tarihi: 3.11.2013
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, obezite vergisi konusunda fikir jimnastiği yaptıklarını belirterek, "Dünya uygulamalarına bakacağız. Ön çalışma yapıyoruz. Ama henüz somut bir şey yapmadık" dedi.

GİRDİ VE İÇERİK ÖNEMLİ
AK Parti'nin Kızılcahamam kampında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde benzer trendlerin yaşandığını iletti. "Önemli olan içerik ve girdiler" diyen Şimşek, bu konulara bakabileceklerini söyledi. Maliye Bakanı, "Obeziteye yol açan bazı hammadde ve girdiler var. Belki onlar üzerinden gidilebilir. Fikir jimnastiği yapıyoruz. Yarın, öbür gün pat diye yeni vergi gelmeyecek. Çevreyi ve insan sağlığını koruma konusunda tabii ki vergiler devreye girebilir" diye konuştu. Bakan Şimşek, enerji verimliliğini artıracak teşvik ve vergilerin de gündeme gelebileceğini tekrarladı.

AVRUPA GETİRİYOR
Avrupa, birçok sağlık probleminin ana nedeni arasında gösterilen doymuş ve trans yağ ile şekerli gıdalara savaş açmış durumda. Fransa, İsveç, İrlanda ve Macaristan'da yasalar hazırlandı. AB ülkeleri, ek vergi uygulamaları için düğmeye bastı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite vergisi masada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN