Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortadirek lüks otoya bindi

Lüks otomobilde müşteri profili değişti. Daha önce lüks otoların yanına bile yaklaşamayan kitle, vergi avantajlı modeller sayesinde lüks otomobil satın alabilme imkânına kavuştu

Giriş Tarihi: 4.11.2013
Türkiye'de lüks otomobil pazarı son 4 yılda 2'ye katlandı. 2009'da 27 bin adet olan lüks otomobil satışları, 2012'de 50 bin adede yükseldi. Her yıl yeni bir rekora imza atan lüks otomobil pazarının 2013 sonunda 53 bin adedin üzerine çıkarak, geçen yılki rekoru yenilemesi bekleniyor. Yılın 9 ayında lüks otomobil satışları yüzde 25 artarak, 43 bin adede çıktı. Bu rakam 2012'de 35 bin adet düzeyindeydi. Ekimde uzun bayram tatili ve döviz kurlarında ki artışın olumsuz etkisiyle talepte azalma görülmesine rağmen, son 3 ayda 7 bin adet lüks oto satılması yeterli olacak.

PROFİL DEĞİŞTİ

Lüks otonun rekor üstüne rekor kırmasında, vergi avantajına sahip küçük hacimli modeller büyük rol oynadı. Yüzde 130'u bulan ÖTV nedeniyle fiyatları yüksek lüks otolar, yüzde 40 ÖTV'li 1.6 lt motorlar sayesinde daha uygun fiyata satılır hale geldi. Böylece lüks otomobil müşterilerinin profili değişti. Ortadirek lüks otomobil talebini patlattı. Daha önce lüks otomobillerin yanına bile yaklaşamayan kitle, vergi avantalı modeller sayesinde lüks oto satın alabilme imkânına kavuştu.

TÜRKLER ÇOK ÇALIŞIYOR
BMW distribütörü Borusan Otomotiv'in İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, lüksteki büyümenin tek nedeninin 1.6 motor olmadığını söyledi. Biryıldız "1.6 lt etkisini kabul ediyorum. Ama tek neden değil. Herkes bir adım ileri gitmeye çalışıyor. Otomotivde de böyle. Türkiye'nin zenginleşmesinin sonucu bu. Türk insanı Avrupa'dan daha çok çalışıyor ve harcıyor" diye konuştu.

TÜRKİYE LÜKSTE ÇİN VE RUSYA İLE YARIŞIYOR
Lüks oto satışları sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada yüksek satış rakamlarına ulaştı. Ancak, lüks otomobil markalarının en çok büyüdüğü ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer aldı. Bazı aylar üç haneli büyüyen Türkiye, bu büyüme hızıyla Türkiye, Çin, Rusya gibi ülkelerle yarışıyor.

BMW DE ELEKTRİK REKABETİNE GİRDİ
BMW'nin ilk elektrikli otomobili gelecek yılın ikinci çeyreğinde Türkiye'de satışa sunulacak. Almanya'da 34 bin 950 euro fiyatla satılan otomobilin Türkiye fiyatının 40 bin euro olması bekleniyor. Tamamen alüminyum şasi ve karbondan üretilmiş karoseriye sahip olan i3, sınıfındaki diğer elektrikli araçlardan 300 kg daha hafif. Motorun ağırlığı sadece 50 kg. 0'dan 60 km/s'e 3.7 sn'de ve 0'dan 100 km/s'e ise 7.2 sn'de hızlanıyor. Lityum iyon akünün menzili 130-160 kilometre arasında değişiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadirek lüks otoya bindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN