Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkler finansı iyi okuyamıyor

Boğaziçi Üniversitesi TEB'in desteğiyle Türkiye'nin finansal okur-yazarlık karnesini çıkardı. Buna göre bankalara ilgisiz olan Türkler 100 üzerinden 59.8 puanla OECD ortalamasının altında

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Türk Ekonomi Bankası (TEB) Türkiye'de 'banka'laşmanın resmini çekti. Boğaziçi Üniversitesi'nin hazırladığı Türkiye'nin ilk Finansal Erişim Endeksi'ne destek veren banka, önemli sonuçlar açıkladı. Endekse göre Türkiye finansal okur-yazarlıkta sınıfta kaldı. Yapılan değerlemede Türkler 100 üzerinden 59.8 puan aldı. Finansal erişim endeksindeki puanımız ise 43.15 oldu. Araştırmaya göre finansal okur-yazarlıkta en başarılı grup emekliler. Maaşlarını almak üzere her ay bankayla temas kuran 60-69 yaş arasındakilerin finansal hizmetlere erişim skoru 51 puanla diğer yaş gruplarından oldukça fazla.

KIRSALDA SORUN VAR

Endeksin nüfus yoğunluğuna kategorisinde de kırsalla kent arasında ciddi bir uçurum olduğu ortaya çıktı. Kırsal alanda finansal ürünleri kullanım skoru 29.30, büyük şehirlerde ise 48.27. Bu kategoride Türkiye ortalaması ise 43. Endekste cinsiyetler arasına da ciddi fark olduğu gözlendi. Erkeklerin finansal erişim oranı yüzde 61.63'ken, kadınlarda bu oran yüzde 38.58. Ancak kadınlar gelişmiş finansal araçları kullanma konusunda daha cesur.

GİDİLECEK YOL ÇOK

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, emeklilerin bankayla ilişkilerinin gençlerden fazla olduğunu belirtti. Türkiye'de bankacılıkla ilgili gidecek çok yol olduğunu söyleyen Leblebici, " Bu nedenle TEB Aile Akademisi'ni hayata geçirdik. 15 OECD ülkesi içinde Türkiye maalesef 12'nci durumda. Ürünlere erişebilirlikte ise 14'üncüyüz" dedi.

EV KADINI HİZMET ALMIYOR
Kredi kartı veya banka hesabı gibi sadece temel ürünleri kullananların oranı yüzde 30.6. Gelişmiş finansal ürünleri kullananlar ise yüzde 6.9'da kalıyor.
Yüzde 28.8'lik kesim imkânı varken hiçbir hizmet kullanmıyor. Bu grubun yüzde 53.39'u ise ev kadını.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler finansı iyi okuyamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN