Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyonda acele etmeyin

Merkez Bankası Başkanı Başçı, ekim enflasyonundan sonra yıl sonu hedefinin tutmayacağına yönelik eleştirilere "Acele etmeyin, düşecek" yanıtını verdi

Giriş Tarihi: 7.11.2013
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyon hedefinin tutmayacağına yönelik eleştirilere İstanbul Sanayi Odası'ndan cevap verdi. Başçı, "Tahminler tutmayacak diye acele etmeyelim. İşlenmemiş gıdada aşağı yönlü sürpriz olabilir. Yıl sonunda gıda enflasyonunun yüzde 7'ye, enflasyonun yüzde 6,8'e düşeceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu.

5'TE KALIRSA FAİZ TEK HANE
İSO'nun 2013 Meslek Komiteleri toplantısına katılan Başçı, önümüzdeki döneme yönelik dört mesaj vermek istediklerini, bunların başında da enflasyonun geldiğini söyledi. Enflasyonla mücadelenin bir maraton koşusuna benzediğini ifade eden Başçı, "Yüzde 5'e ulaşmak en büyük hedefimiz. Merkez Bankası enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasındaki temkinli duruşunu koruyacaktır" dedi. Başçı sözlerine şöyle devam etti: "Enflasyon kalıcı olarak yüzde 5 civarında kalırsa uzun vadeli faizler tek haneye iner. Uzun vadeli faizlerin tek haneye inmesi Türkiye'nin önünü açar." Başçı kısa vadeli faizlerde en az 225 baz puan, en çok 325 baz puan artışa denk politika uygulanacağına dikkat çekti.

DÖVİZ SATACAK

Başçı, ekimde döviz rezervi biriktirmeye devam ettiklerini, kasımda da döviz rezervlerinde 1.7 milyar dolar artış beklendiğini, artan dövizi satmayı planladıklarını söyledi. Uzun vadeli mevduata ilave teşvik konusunda çalıştıklarını söyleyen Başçı, "Türkiye'de büyümede dengelenme yavaş ve kademeli" dedi.

Sanayici Kalkınma Bankası'nı geri istiyor
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye Kalkınma Bankası'nın kuruluş amacından uzaklaştığını belirterek, "Banka sanayiciye fon sağlamalı" dedi. İSO Meclis Üyesi Fikret Kaya "Türk sanayicisi neden bankalar gibi döviz ihalelerine giremiyor?" sorusunu yöneltirken, sanayici için yüksek maliyet oluşturan KKDF kesintilerinin gözden geçirilmesini talep etti. Başçı'ya önerilerde de bulunan üyelerden Hüseyin Bozdağ, KOSGEB kredilerinin Vergi Dairesi'nden dağıtılması gerektiğini, bir diğer üye Adem Genç ise kredi kullanım oranlarının artırılması gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyonda acele etmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN