Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlara özel bir network

Bütün kadınları tek çatı altında toplayan, kadınlara ilham veren ve yol gösteren bir organizasyon olan TurkishWIN’in kurucusu Melek Pulatkonak, yaptıklarını ve hedeflerini Duygu Eren'e anlattı.

Giriş Tarihi: 12.11.2013 10:29
Türkiye'de kadın girişimcilerin sayısı hala oldukça düşük. Kurumsal iş hayatında ise kadınların sesi ve varlığı; başarı hikayelerinin duyulması ve bunların konuşulmasıyla yıllar içerisinde arttı. Burada, pozitif örneklerin gücünün ve bunların bilinirliliğinin artmasının çok etkili olduğuna inanıyorum. Bugün okuyacağınız röportaj, bütün bunları kadınlar için tek çatı altında toplayan, kadınlara ilham veren ve yol gösteren bir organizasyon. Dünyanın çeşitli yerlerinde ve İstanbul'da kadınlara güçlü rol modelleri göstermek ve başarı hikayelerini paylaşmak için kurulan TurkishWIN'in neler yaptığını ve hedeflerini kurucusu Melek Pulatkonak'la konuştuk.


TurkishWIN nasıl kuruldu?

Avusturya lisesinden sonra, İngilitere'de okudum ve sonra Columbia'da mba yaptım. O dönem girişimcilik kulvarında çalışmaya başladım. Bu merakla TED konferanslarına katıldım. Ted ortamını solumak, TurkishWIN fikrini tetikledi. Dünya vatandaşı olan, cömertlik, cesaret, şeffaflık ve merak gibi aynı değerlere sahip kadınları bir platformda toplamaya karar verdim. Bu amaçla üç yıl önce TurkishWIN'i kurdum. İşimin yanı sıra bütün vaktimi yatırdığım bir yapı oldu. 2011 yılında Microsoft Türkiye'den gelen genel müdür yardımcılığı görevi için Türkiye'ye döndüm ve burada çalışmaya başladım.

TurkishWIN insanlara nasıl ilham veriyor?

Kendi ailemde güçlü kadın rol modellerinin olması ve buna sahip olmayan diğer kadınlara pozitif rol modellerin, online ve samimi hikayelerle anlatılması çok özel bir nokta. Turkishwin.com'da yayınladığımız hikayeler biz kadınlara ilham kaynağı oluyor ve yalnız olmadığımızı hissettiriyor ve düşündürtüyor. Paylaşılan her hikayenin mutlaka size dokunan bir bölümü var. Bir yere gitmeye çalışan kadınların cesaretlenmeye, yalnız olmadıklarını hissetmeye ihtiyaçları var. TurkishWIN, bu anlamda da çok ilham verici.

TurkishWIN'de insanları bir araya getirmek için neler yapıyorsunuz?

TurkishWIN'in dört ana programı var. Bunlardan biri TurkishWIN konuşmaları. Yaklaşık iki ayda bir gerçekleşen etkinliklerde kayda aldığımız ve internette canlı yayınla eşzamanda paylaştığımız ilham verici hikayeleri daha sonra Turkishwin.com'da online yayına alıyoruz. Sayıları yetmişi geçen online konuşma kütüphanemize şu ana kadar elli beş binin üzerinde ziyaretçi geldi. İkinci programımız mentoring programı. Profesyoneli profesyonelle, girişimciyi girişimciyle eşleştirdiğimiz bu programa eylül ayında TurkishWin Tech Connect ayağını ekledik. Dell ana sponsorluğunda, Türkiye'deki girişimcileri, yurtdışında yaşayan girişimciler ya da yatırımcılarla bir araya getiriyoruz. Tech Connect başvuruları 4 ekimde sona erdi. Kriterimiz fikrini yurtdışına açılmak isteyen teknoloji ve bioteknoloji girişimcilerini yurtdışındaki ya da yurtdışı deneyimli mentorlarla eşleştirmek ve onlara bu anlamda hizmet vermek. Birde kampüs projemiz var: 2 ve 3. sınıftaki üniversite öğrencilerine birer mentor atayıp üniversitelerde kendi hikayelerini ve TurkishWIN'deki katılımcıların hikayelerini paylaşmaları ve women in business kulüplerini kurmalarını istiyoruz. Örneğin, Boğaziçi Üniversitesinde kampüs liderimiz ilk kulübün kurulmasına liderlik etti. Bu bizim için çok heyecan verici bir gelişme. Başka üniversitelerde de bunu yapmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda, Boğaziçi Üniversitesi mezunları da bu etkinliklere davet edildi, bu da öğrenci ve mezun ilişkisinde deneyim aktarımı açısından çok önemli. Ayrıca, her ay üyelere açık networking toplantılarımız oluyor. Bundan sonda amacımız web tv üzerinden kadınlara ulaşmak ve oradan da paylaşımlarda bulunmak.

TurkishWIN'e nasıl üye olunuyor?

TurkishWIN, kar amacı gütmeyen kendi kendini döndüren bir yapıya sahip. Geliri senede 150 dolar olan üyelik aidatı ve sponsorluklardan oluşmakta. Aynı değerlere sahip kadınları bir araya getirmeyi amaçlayan bir organizasyonuz. Şu an Boston, Londra, San Francisco, New York ve İstanbul'da aktifiz. Bir üyenin referansıyla ayrım ve fark gözetmeksizin üye olunabiliyor. Şu an 400 üyemiz var amacımız 10 bin üyemizin olması.

Sponsorlarınız kimler?

TurkishWIN'in mutfağında birçok paydaşımız yer almakta. Ana sponsorlarımız: Borusan Holding, Dell, Microsoft, Solvoyo ve Turkcell. Prodüksiyon sponsorlarımız Iltek Media, canlı yayın sponsorumuz Medyanova, kampus sponsorumuz Akampus ve basın sponsorlarımız Webrazzi ve Marjinal Porter Novelli. Kagider ile omuz omuza çalışıyoruz. Tach Connect programımıza ise birçok kuluçka merkezi destek vermekte.

Türkiye'de iş hayatında kadınların rolüyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ben, teknoloji sektöründenim bu sektörde Amerika'da da az sayıda kadın var keza Türkiye'de de böyle. Bence başarılı kadınların hikayeleri ne kadar artar ve bunlar ne kadar çok duyulup, paylaşılırsa o kadar iyi olacaktır. Başka bir sektörden örnek vermem gerekirse, Betül Mardin halkla ilişkiler mesleğine kırk yaşından sonra başlamış ve çok başarılı olmuş. Rol model eksikliğinin yanı sıra, kanımca kadınların dnalarında kısa kontak yaratan ve kör noktamız olan bir içgüdü de var. Bir kadın risk alırken % 80 duruma hazır olmak istiyor. Bu risk bir terfi veya yeni bir iş kurmak olabilir. Erkeklerde ise bu oran %40. Belki bunun sebebi erkek örneklerinin daha çok olmasından da kaynaklanıyordur ama kadınların daha az risk aldığı çok net. İş hayatında kadınların sorumluluk ve risk aldığı hikayeler ne kadar çok anlatılırsa bu içgüdünün etkisi azalacak ve kadınlar daha cesur kararlar vereceklerdir diye düşünüyorum.

Türkiye'de iş hayatında kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanmalı mı?

Pozitif ayrımcılık iş hayatında doğru uygulanırsa dengeler oturabilir. Burada 'doğru' kelimesinin altını çizmek istiyorum. Türkiye'de ekonominin ileri gitmesi için kürek çekiyoruz. Bir yere gitmek için bu kürek kadın ve erkek tarafından eşzamanlı ve eş güçte ve beraber çekilirse işe yarayacaktır. Yoksa, tek küreğe asılan bir sandalcı gibi, hareket halinde ve yol almayarak olduğumuz yerde döneriz. Kadının iş hayatında potansiyelini bulması bir kadın meselesi değil, memleket meselesidir. Bu, kadının ve erkeğin birlikte çözeceği bir meseledir. Kısa vadede yol almak için iş hayatında doğru pozitif ayrımcılık politikaları, esnek çalışma koşulları, ilham verici kadınların hikayelerinin paylaşılması, genç kadınların kendilerine iş hayatı hedefleri koymaları, eşinin, kızının ve çalışanın potansiyelini bulması için destekçi erkeklerin güç veren örneklerinin çoklanması gibi adımlar ülkemizi hak ettiği yere taşıyacaktır. TurkishWIN olarak elimizden geleni yapmak için heyecanla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlara özel bir network
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN