Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu'da yatırımcı arıyor

150 yıldır babasını kaybetmiş zeki çocukların eğitimini üstlenen Darüşşafaka Cemiyeti, Anadolu'ya açılıyor. İlk adımı İzmir'de atacaklarını söyleyen Başkan Talha Çamaş, "İş dünyasından destek bekliyoruz. Anadolu'ya yayılarak öğrenci sayımızı ikiye katlamak istiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 17.11.2013
İş dünyasından birçok ünlü ismin mezunları arasında olduğu Darüşşafaka, 150 yıldır adeta bir holding gibi yönetiliyor. 1963'te padişah fermanıyla kurulan okulun misyonu, zeki ancak maddi imkânsızlıklar nedeniyle okula gidemeyecek durumda olan babasız öğrencilere eğitim vermek. İstanbul Maslak'taki kampusta çocuklara, hayatın her alanında başarılı olmak üzere destek veriliyor. Bin kişilik kampusa sadece büyük şehirlerden değil, Anadolu'nun her köşesinden ihtiyacı olan çocuklar gelsin diye yaklaşık 6 yıldır hummalı bir tanıtım çalışması var.

MASLAK YETERSİZ KALIYOR

Darüşşafaka yönetiminin 2 bin öğrenciye ulaşma hedefini yerine getirmesi Maslak'taki kampusta pek de mümkün görünmüyor. Bunun için yeni kampuslara ihtiyaçları olduğunu belirten Darüşşafaka Cemiyeti'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı geçtiğimiz nisan ayında Zekeriya Yıldırım'dan devralan ünlü turizm yöneticisi Talha Çamaş, Anadolu'da yeni merkezler kurmak üzere araştırmalar yaptıklarını söylüyor. Ancak kurumun bunun için ciddi bir maddi desteğe ihtiyacı var. Talha Çamaş, durumu şöyle anlatıyor: "İzmir'deki İleri Teknoloji Merkezi'nin bulunduğu arazide bize bir alan sundular. İlk yatırım orada olacak. Bunun için 30 milyon dolarlık bir kaynak gerekiyor. Hedefimiz beş yılda orada bir kampus kurmak."

70 YAŞ ÜSTÜ BAĞIŞÇIYA BAKIM
Darüşşafaka'nın önemli gelir kalemlerinden biri de rezidanslar. Kurumun 70 yaşın üzerindeki bağışçıları burada ömürlerinin sonuna kadar özel bakım görüyor. İstanbul ve İzmir Urla'da bulunan ve adına bağışçı evi de denilen bu mekânlarda profesyonel sağlık ekipleri 24 saat bağışçıların bakımını üstleniyor. Bir bağışçı rezidans satın aldığında bunun parası kuruma bağış olarak gidiyor. Ömrünün sonuna kadar buranın sahibi olan bağışçının ölümüyle mülkün kullanımı yine Darüşşafaka'ya geçiyor. Şu anda 450 bağışçının konakladığı rezidanslarda kabir işlemleriyle ilgili hizmet dahi var.

20 İLDE SINAV YAPIYOR
Bağışçıların destekleriyle ayakta kalan kurum, sınavlarını 20 ilde yapmaya başladıktan sonra ailelerden gördüğü ilgi de arttı. Çamaş, bu açılımda daha da ileri gitmeyi hedefliyor. Anadolu'daki tablonun daha farklı olduğunu belirten Çamaş, çoğu çocuğu evinden alıp sınav yerine getirdiklerini vurguluyor. Çamaş, "Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle çalışıyoruz. Onlar vasıtasıyla en ücra yerlerdeki zeki ve anne ya da babasını kaybetmiş çocukları tespit ediyoruz. Talep gittikçe artıyor, en büyük hayalimiz öğrenci sayımızı ikiye katlamak" diyor.

BAĞIŞÇI SAYISI 10 BİNE ULAŞTI
2012 rakamlarıyla kurumun 450 rezidans, 301 de vasiyet bağışçısı var. Bunlara diğer bağışçılar da eklendiğinde sayı 10 bini buluyor. 604 kişinin çalıştığı kurumun toplam gelirleri ise 23 milyonu aşıyor. Bunun 6.4 milyonu kira ve diğer gelirlerden, 6 milyonu da bireysel bağışlardan sağlanıyor. Kurumların Darüşşafaka'ya bağış miktarı ise 9.7 milyon lira. Toplam bağışlar 6 yılda 7 katın üzerinde artış göstermiş. Hedef bu oranı daha da artırmak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu'da yatırımcı arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN