Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ezber bozan teknoloji Bursa'ya emanet...

Giriş Tarihi: 18.11.2013

Lazer teknolojisiyle imal edilen 2.000 bar püskürtme basıncına sahip dünyadaki ilk dizel enjektör Türkiye'de üretiliyor. Otomotivde ezberleri bozacak enjektör, tüm dünyaya Bursa'dan ihraç edilecek

Alman Bosch, otomotiv dünyasında kilometre taşı olan yüzde 30 yakıt tasarrufu sağlayan benzinli enjektörden sonra, ikinci nesil dizel enjektör üretimini de Türkiye'ye emanet etti. Otomotiv dünyasında ezberleri bozacak dizel enjektör, 2014'ten itibaren Bursa'da üretilip, tüm dünyaya ihraç edilecek. Deneme üretimine başlanan CRI-20, Common Rail Dizel enjektörlerde 2000 bar püskürtme basıncına sahip dünyadaki ilk enjektör. Lazer teknolojisiyle üretilen yeni enjektör, çoklu püskürtme özelliği sayesinde yakıt tüketimi ve motor gürültüsünü azaltıyor. Ayrıca CO2 emisyon oranlarını da düşürüyor. Bosch Türkiye Genel Müdürü Steve Young, yeni enjektör sisteminin tüm alt parçalarıyla seri üretiminin 2014'te başlayacağını söyledi. Young, tüm dünyaya Bursa'dan ihraç edilecek enjektörlerin ilk müşterisinin İtalya olacağını kaydetti.

KİLOMETRE TAŞI OLDU

2013'te Bursa'da seri üretimine başlanan benzinli enjektör için 'otomotiv dünyasının kilometre taşı' diyen Young, "Dizel enjektörlerdeki özellikleri, benzinli enjektörlere uyguladık. Bu sayede yakıt tüketiminin yüzde 30'a varan oranlarda düşmesini sağladık" dedi. Benzinli motorların dizellerin verimliliğine sahip olmasını sağlayan enjektörün avantajları yakıt tüketimiyle sınırlı değil. Yeni teknoloji motor hacimlerini küçülterek aracın ağırlığını, emisyon oranlarını ve motor gürültüsünü azaltıyor, maliyetleri de düşürüyor.

AR-GE İHRACATI YAPIYOR
2009'da faaliyete geçen Ar-Ge merkezinde 110 kişi çalıştığını söyleyen Young, "Bursa'da bugüne kadar 13 patent aldık. Ayrıca Japonya, Almanya ve Fransa'ya Ar-Ge ihraç ettik" şeklinde konuştu.

2006'DAN BU YANA 1 MİLYAR EURO YATIRDI
Son 5 yılda Türkiye'de 1 milyar euro yatırım yapan Bosch Grubu, bu rakamın yüzde 75'i gibi yüksek bir oranını otomotive yatırdı. Bosch'un fren ve enjektör sistemleri fabrikalarında 5 bin 500 kişi çalışıyor.

'FUTBOL SAHASI VE OTOPARK ALANINI FABRİKAYA ÇEVİRDİK'
Bursa'daki fabrika inşaatlarının tamamlandığını belirten Young, "Futbol sahası ve otopark alanını bile fabrikaya dönüştürdük. Artık genişlemek için yerimiz kalmadı" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ezber bozan teknoloji Bursa'ya emanet...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN